NieruchomościPolska

GUS: W pierwszych dwóch miesiącach roku oddano do użytkowania 33,7 tys. mieszkań

Dane GUS ze wstępnego raportu dotyczącego rynku mieszkań w Polsce dowodzą, że w pierwszych dwóch miesiącach oddano niewiele mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na rynek mieszkań w 2022 roku w Polsce z pewnością wpłynie napływ imigrantów z Ukrainy. 

Polski rynek mieszkań 2022

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku odnotowano spadek o 0,1%, jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W lutym 2022 roku wzrosła natomiast produkcja budowlano-montażowa (20% r/r).

Zauważalne zmiany zaobserwowano w strukturze rynku. Zmniejszył się udział deweloperów, którzy oddali do eksploatacji 18,2 tys. mieszkań (6,5% mniej niż w 2021 roku), zwiększył się natomiast udział inwestorów indywidualnych, którzy oddali 14,9 tys. mieszkań (o 7,8% więcej). Deweloperzy i inwestorzy indywidualni odpowiadali za 98% oddanych mieszkań. Pozostałe 2% zostało zakwalifikowanych do innych form budownictwa (spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej), w ramach których oddano 677 mieszkań.

Zobacz także: Nieruchomości w Polsce drożeją za szybko? Na tle regionu jest w Polsce doskonale

Źródło danych: GUS

Zobacz także: Boom na rynku nieruchomości magazynowych!

Do użytkowania oddawano nieco większe mieszkania

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 98 m kw. Oddana powierzchnia była o 2,1% większa niż przed rokiem (3,3 mln m kw.). W pierwszych dwóch miesiącach wydano nieco mniej pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń budowy (47,7 tys., o 5,8% mniej niż w 2021 roku). Według GUS pod koniec lutego w Polsce w budowie było 867 tys. mieszkań (o 4,7% więcej niż w lutym 2021 roku).

Dużo wyższa niż przed rokiem była produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych (o 21,2% r/r). W skali miesiąca produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,8%. Co więcej, sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się we wszystkich działach, najwięcej w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (wzrost o 38,7%), robotami budowlanymi specjalistycznymi (wzrost o 22,2%) oraz  wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej (wzrost o 2,9%).

Na rynek mieszkań z pewnością oddziałują informacje związane z wybuchem wojny za wschodnią granicą. Można jednak przypuszczać, że napływ imigrantów z Ukrainy pobudzi rynek. Obecnie w wielu polskich miastach ceny najmu rosną, a tymczasowy lub stały pobyt obcokrajowców będzie wymagał zwiększenia podaży.

Wojna na Ukrainie wywinduje ceny mieszkań. We Wrocławiu ceny najmu wzrosły w 2 tygodnie o 33%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker