NieruchomościPolska

GUS: W pierwszych dwóch miesiącach roku oddano do użytkowania 33,7 tys. mieszkań

Dane GUS ze wstępnego raportu dotyczącego rynku mieszkań w Polsce dowodzą, że w pierwszych dwóch miesiącach oddano niewiele mniej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na rynek mieszkań w 2022 roku w Polsce z pewnością wpłynie napływ imigrantów z Ukrainy. 

Polski rynek mieszkań 2022

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku odnotowano spadek o 0,1%, jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W lutym 2022 roku wzrosła natomiast produkcja budowlano-montażowa (20% r/r).

Zauważalne zmiany zaobserwowano w strukturze rynku. Zmniejszył się udział deweloperów, którzy oddali do eksploatacji 18,2 tys. mieszkań (6,5% mniej niż w 2021 roku), zwiększył się natomiast udział inwestorów indywidualnych, którzy oddali 14,9 tys. mieszkań (o 7,8% więcej). Deweloperzy i inwestorzy indywidualni odpowiadali za 98% oddanych mieszkań. Pozostałe 2% zostało zakwalifikowanych do innych form budownictwa (spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej), w ramach których oddano 677 mieszkań.

Zobacz także: Nieruchomości w Polsce drożeją za szybko? Na tle regionu jest w Polsce doskonale

Źródło danych: GUS

Zobacz także: Boom na rynku nieruchomości magazynowych!

Do użytkowania oddawano nieco większe mieszkania

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 98 m kw. Oddana powierzchnia była o 2,1% większa niż przed rokiem (3,3 mln m kw.). W pierwszych dwóch miesiącach wydano nieco mniej pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń budowy (47,7 tys., o 5,8% mniej niż w 2021 roku). Według GUS pod koniec lutego w Polsce w budowie było 867 tys. mieszkań (o 4,7% więcej niż w lutym 2021 roku).

Dużo wyższa niż przed rokiem była produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych (o 21,2% r/r). W skali miesiąca produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,8%. Co więcej, sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się we wszystkich działach, najwięcej w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (wzrost o 38,7%), robotami budowlanymi specjalistycznymi (wzrost o 22,2%) oraz  wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej (wzrost o 2,9%).

Na rynek mieszkań z pewnością oddziałują informacje związane z wybuchem wojny za wschodnią granicą. Można jednak przypuszczać, że napływ imigrantów z Ukrainy pobudzi rynek. Obecnie w wielu polskich miastach ceny najmu rosną, a tymczasowy lub stały pobyt obcokrajowców będzie wymagał zwiększenia podaży.

Wojna na Ukrainie wywinduje ceny mieszkań. We Wrocławiu ceny najmu wzrosły w 2 tygodnie o 33%

Polecane artykuły

Back to top button