Polska

Kobiety w polityce? Nie w Polsce. Zajmujemy pod tym względem ostatnie miejsce w OECD

Coraz więcej uwagi zwraca się na udział kobiet w życiu społecznym i biznesie. OECD przyjrzało się udziałowi kobiet w rządach narodowych. Okazało się, że Polska znalazła się na samym końcu. Można więc śmiało powiedzieć, że kobiety w polityce są szczególnie niedoreprezentowane w Polsce.

Biorąc pod uwagę równość płci nasz kraj nie zawsze wypada źle. Nasz kraj jest postrzegany jako bardzo bezpieczny dla kobiet. Badania wskazują, że w Polsce relatywnie mało (na tle innych państw) kobiet było ofiarami gwałtu czy molestowania. Bardzo wysoki jest także odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych. Pod tym względem ustępujemy w Unii Europejskiej jedynie Łotwie.

Niska jest także nieskorygowana luka płacowa. Najmniejsze nierówności w UE odnotowano w Luksemburgu. Kobiety zarabiają tam jedynie o 0,7% mniej niż mężczyźni. Można więc uznać, że w tym kraju panuje pod tym względem równość. Niskie nierówności także w Rumunii, gdzie zarobki kobiet są o 2,4% mniejsze. W Słowenii to 3,1%. Czwarte miejsce zajęły z wynikiem 4,2% Włochy. Na piątej pozycji uplasowała się Polska. Kobiety zarabiają nad Wisłą jedynie o 4,5% mniej niż mężczyźni. Średnia UE wynosi 13%, więc luka płacowa w Polsce jest według Eurostatu 3-krotnie mniejsza niż w Polsce. Powyżej średniej znalazły się takie kraje jak Dania (13,9%), Holandia (14,2%), Francja (15,8%) czy Niemcy (18,3%).

Zobacz też: Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych!

Według badań Eurostatu Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kształcenie kobiet w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Statystyki pokazują, że Polki chętniej wybierają ścisłe kierunki od Szwajcarek, Niemek czy Norweżek. Poprawa, jeśli chodzi o udział kobiet na kierunkach ścisłych, widoczna jest na prawie każdej polskiej uczelni. Pierwsze miejsce pod względem zwiększania udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych oraz informatycznych zajmuje Uniwersytet Jagielloński.

Kobiety w polityce? Nie w Polsce.

Mimo tych wszystkich pozytywnych statystyk udział kobiet w rządzeniu krajem jest w Polsce stale bardzo niski. Jedynie 5% stanowisk ministerialnych zajmowały kobiety. To najniższy wynik w całym OECD. W 7 krajach była to przynajmniej połowa: W Austrii, Belgii i Szwecji po 57%, w Kanadzie 51% oraz w Hiszpanii, Finlandii i Francji po 50%. Najniższe wyniki obok Polski odnotowano w Japonii (10%), Grecji (11%) i Turcji (13%).

Wykres 1. Udział kobiet w rządach narodowych państw członkowskich OECD

Kobiety w Polityce, OECD

Brak kobiet widać zresztą w ogóle sceny politycznej. W czasie wyborów prezydenckich z 2020 roku, wśród kandydatów nie było ani jednej kobiety. Obecnie kobieta nie jest liderem żadnej z liczących się opcji politycznych w kraju.

Nierówności płciowe na rynku pracy obniżają polski PKB o 300 mld zł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker