AmerykiGospodarka

Wydobycie litu w Argentynie, za sprawą koreańskiej spółki, wzrośnie

Wydobycie litu w Argentynie wzrośnie. Stanie się tak za sprawą południowokoreańskiej spółki Posco. Ta w poniedziałek zapowiedziała, że jej inwestycje w Argentynie w wydobycie litu wyniosą 4 mld dolarów. Ponadto w swoim poniedziałkowym ogłoszeniu pokreśliła ona, że docelowo zamierza produkować tam 100 tys. ton tego metalu rocznie. 

Wydobycie litu w Argentynie, za sprawą koreańskiej spółki, wzrośnie

Lit jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych metali na świecie. Wykorzystuje się go do produkcji samochodów elektrycznych, a te z kolei cieszą się coraz większą popularnością. Co warto zaznaczyć, zdecydowana większość jego złóż znajduje się w Ameryce Południowej w tzw. trójkącie litowym. Szacuje się, że ok. 85 proc. złóż litu znajduje się właśnie na terenie Argentyny, Chile oraz Boliwii. 

Zobacz także: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

Co ciekawe, z tych trzech wymienionych państw to Argentyna budzi największe zainteresowanie wśród azjatyckich inwestorów. Na początku tegorocznego lutego, chińskie przedsiębiorstwo Zijin zapowiedziało, że zainwestuje 380 mln dolarów w wydobycie litu w Argentynie. Z kolei w ten poniedziałek południowokoreańska spółka Posco zapowiedziała, że na ten cel przeznaczy 4 mld dolarów. Co ciekawe początkowe plany zakładały, że wartość inwestycji tej firmy nie przekroczy kwoty 800 mln dolarów. 

Fundusze zostaną zainwestowane w projekt na słonej równinie zwanej Salar de Hombre Muerto, położonej na granicy północnych prowincji Salta i Catamarca. Posco spodziewa się, że w pierwszym roku wyprodukuje 25 tys. ton wodorotlenku litu. Z kolei w dłuższej perspektywie zamierza wydobywać tego pierwiastka 100 tys. ton rocznie.

Zobacz także: Rosyjski Transmashholding dostarczy pociągi elektryczne do Argentyny

Inwestycje w Argentynie pomogą temu państwu pozyskać zagraniczne waluty

Co warto zaznaczyć, opisana sytuacja przyczyni się do wzrostu eksportu Argentyny. Z oświadczenia prezydenta Alberto Fernandeza wynika, że dzięki koreańskiej inwestycji, argentyński eksport będzie większy o 260 mln dolarów rocznie przez najbliższe 30 lat. Jest to o tyle ważne, iż Argentyna aktualnie sprzedaje zagranicznym podmiotom stosunkowo mało dóbr, przez co kraj ten ma problemy z pozyskaniem zagranicznych walut. Dotychczas Argentyna eksportowała towary o łącznej wartości 59 mld dolarów. Z kolei Chile, kraj liczący ponad dwa razy mniej mieszkańców niż Argentyna, sprzedawał za granicą towary o łącznej wartości 70 mld dolarów.

Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe. Trzy w ciągu czterech miesięcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker