GospodarkaUSA

Co trzeci pracujący Amerykanin zarabia poniżej 15 dolarów na godzinę [BADANIE]

Płace w USA są zróżnicowane, a wielu mieszkańców tego państwa zarabia stosunkowo mało. Z badania przeprowadzonego przez Oxfam America wynika, iż prawie 52 mln amerykańskich pracowników zarabia poniżej 15 dolarów na godzinę. Do tego, jak podkreślają analitycy organizacji, ze względu na przyspieszającą inflację ich i tak stosunkowo niskie płace będą realnie jeszcze niższe. Co warto zaznaczyć, wśród wspomnianych pracowników jest nieproporcjonalnie dużo kobiet i osób niebiałych.

Płace w USA są zróżnicowane, a wielu pracowników zarabia stosunkowo mało

Z badania przeprowadzonego przez Oxfam America wynika, iż prawie 52 mln amerykańskich pracowników zarabia poniżej 15 dolarów na godzinę. Oznacza to, że roczny dochód prawie co trzeciego pracującego Amerykanina nie przekracza kwoty 31 200 dolarów. Zdaniem Kaitlyn Henderson, autorki badania, taka sytuacja jest wręcz skandaliczna. Stwierdziła ona, iż:

To wstyd, że w czasie, gdy wiele amerykańskich firm może pochwalić się rekordowymi zyskami, niektórzy z najciężej pracujących ludzi w tym kraju — zwłaszcza ci, dzięki którym nasza gospodarka i społeczeństwo funkcjonują — walczą o przetrwanie i pozostają w tyle.

Zobacz także: USA: W ciągu roku korporacje wzbogaciły się o 1,78 bln dolarów kosztem klasy robotniczej

Realne pensje Amerykanów spadają i będą spadać

Jak podkreślają badacze Oxfam America, te i tak stosunkowo niskie płace wielu amerykańskich pracowników w ostatnim czasie realnie spadły i najprawdopodobniej dalej będą spadać. Dzieje się tak głównie za sprawą przyspieszającej inflacji w USA. Ta w lutym wyniosła 7,9 proc. rok do roku i była najwyższa od 40 lat. Ponadto najszybciej drożały dobra stanowiące stosunkową sporą część koszyka osób relatywnie biednych. Choćby ceny żywności były w lutym wyższe o 7,9 proc. rok do roku. 

Zobacz także: Inflacja w USA jest tak wysoka, że realne dochody Amerykanów spadają

Najczęściej stosunkowo mało zarabiają osoby niebiałe i kobiety

Co ciekawe, z badania wynika, że wśród pracowników, którzy zarabiają poniżej 15 dolarów na godzinę, jest nieproporcjonalnie dużo osób niebiałych. Otóż roczne dochody około 47 proc. czarnoskórych Amerykanów i 46 proc. latynoskich pracowników nie przekraczają 31 200 dolarów. Z kolei wśród białych pracobiorców ten odsetek wynosi 26 proc. Ponadto, kobiet w analizowanej grupie również jest nieproporcjonalnie dużo. 40 proc. z nich za swoją pracę otrzymywało mniej niż 15 dolarów na godzinę. Z kolei wypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 25 proc.

Przedawkowania narkotyków kosztują USA bilion dolarów rocznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker