Azja i OceaniaChinyNieruchomości

Kryzys Evergrande nie minął. Banki przechwyciły 2 mld dolarów w gotówce

Pomimo że ostatnio coraz mniej słyszy się o chińskim deweloperze, kryzys Evergrande wciąż trwa. Według najnowszych informacji banki zajęły 2 mld dolarów w gotówce, przez co spółka musiała zadecydować o przełożeniu terminu publikacji corocznych wyników finansowych. 

Ogromne zadłużenie największego dewelopera na świecie

We wtorek, 22 marca, chiński deweloper Evergrande poinformował o przechwyceniu przez banki 2 mld dolarów w gotówce. Jednocześnie ogłoszono opóźnienie publikacji corocznych wyników finansowych. Przedstawiciele przyznali, że niemożliwe jest dotrzymanie terminu 31 marca na opublikowanie audytowanych wyników za rok ubiegły. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu (Więcej: Deweloper Evergrande planuje sprzedać aktywa warte 5 mld dolarów) Evergrande nie spłacał swoich długów ze względu na spadające ceny na chińskim rynku nieruchomości oraz mniejszą aktywność inwestorską.

Co więcej, jedna ze spółek zależnych, Evergrande Property Services poinformowała, że niektórzy pożyczkodawcy nagle zażądali spłaty długu w wysokości 13,4 mld juanów (ok. 2,1 mld dolarów) z depozytów bankowych, które zastawiono jako zabezpieczenie „gwarancji stron trzecich”.

Zobacz także: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Kryzys Evergrande – rząd pomaga w restrukturyzacji?

Agencja Fitch ogłosiła niewypłacalność chińskiego dewelopera już w grudniu (Więcej: Evergrande oficjalnie stał się niewypłacalny. Czy czeka nas wielki kryzys Chin?). Według szacunków całkowite zobowiązania przekraczają 300 miliardów dolarów. Dług offshore wynosi natomiast 22,7 mld dolarów (obligacje, pożyczki projektowe i finansowanie prywatne). Dotychczas deweloper skontaktował się z 89 wierzycielami offshore, Evergrande dąży do restrukturyzacji zadłużenia.

Zobacz także: Katastrofa samolotu China Eastern Airlines. Dziesiątki ofiar [WIDEO]

Już w 2020 roku Pekin zaczął walczyć z pożyczkami deweloperów wykorzystującymi mechanizm dźwigni finansowej, gdyż przyczyniało się to do niekontrolowanego wzrostu cen mieszkań i paraliżu chińskiego rynku nieruchomości. Pomimo że analitycy rynku twierdzą, że dużą rolę w restrukturyzacji Evergrande odgrywa rząd, zagraniczni wierzyciele tracą cierpliwość i chcą jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze. Jednak się okazuje,  nie tylko Evergrande nie opublikuje wyników finansowych do 31 marca. Podobne problemy mają również inne chińskie spółki budowlane. Sunac China i Shimao China, które zajęły odpowiednio 3. i 12. miejsce pod względem sprzedaży nieruchomości, także opóźniły publikację wyników, tłumacząc się wzrostem zachorowań i przedłużającym się z tej przyczyny audytem. Obecnie w wielu miastach istnieje nadpodaż. Na terenie ChRL pojawiają się całe miasta, które zajmują puste wieżowce (Więcej: W ChRL jest 65 mln pustych mieszkań. Dlaczego nikt w nich nie mieszka?).

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach wpływa na ceny stali

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker