AmerykiEnergetyka

Eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie! Rząd twierdzi, że nie zagrozi to realizacji celów klimatycznych

Rząd Kanady zamierza w najbliższym czasie przedstawić plan, którego realizacja pomoże temu państwu zwiększyć eksport ropy. Co warto zaznaczyć, tamtejsza władza twierdzi, że wdrożenie tego planu nie przeszkodzi w realizacji przyjętych celów klimatycznych. Jednakże organizacje ekologiczne nie wierzą w słowa rządu. Są one przekonane, że jeśli eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie, emisje dwutlenku węgla również wzrosną.

Naciski przyniosły efekty. Eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie!

Rosyjska inwazja doprowadziła do znacznego wzrostu ceny ropy. Do tego przyczyniła ona do ograniczenia podaży tego surowca na światowych rynkach. Z tego powodu wielu polityków zaczęło wywierać naciski na niektóre państwa, aby te zwiększyły wydobycie i eksport ropy. Jednym z krajów, od których tego wymagano, była Kanada, na której terenie znajdują się trzecie co do wielkości rezerwy ropy naftowej na świecie. 

Zobacz także: Nadwyżka handlowa Kanady najwyższa od 13 lat

Co warto zaznaczyć, kraj ten nie pozostał długo głuchy na ich apele. Już na początku tego miesiąca, członek Izby Gmin Kanady, Jonathan Wilkinson poinformował, że rząd wraz z firmami zajmującymi się produkcją analizowanego surowca, pracuje nad planem, którego realizacja doprowadzi do tego, że eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie. Co więcej, z informacji pozyskanych przez agencję prasową Reuters wynika, że plan został już opracowany i zostanie przedstawiony w ciągu najbliższych kilku dni. 

Rząd twierdzi, że plan nie zagrozi realizacji celów klimatycznych

Co warto zaznaczyć, zdaniem rządu, zwiększenie eksportu ropy nie przeszkodzi w realizacji celów klimatycznych przyjętych przez to państwo. Te zakładają, że poziom emisji dwutlenku węgla w Kanadzie będzie o ponad 40 proc. niższy niż w 2005 roku. Jak podkreśliła Krystyna Dodds, rzecznika Ministerstwa Środowiska:

Obecna sytuacja energetyczna nie spowodowała żadnych znaczących zmian w polityce klimatycznej Kanady.

Organizacje ekologiczne nie ufają władzy

Jednakże, jak donosi Reuters, organizacje ekologiczne wątpią, iż plany rządu nie wpłyną negatywnie na realizację celów klimatycznych. Wskazują oni, że dotychczas władza nie zrobiła nic, aby faktycznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Choćby te wytwarzane przez branżę zajmującą się produkcją ropy i gazu wzrosły o 20 proc. od 2005 r. 

Do tego z raportu „Paying Polluters: Federal Financial Support to Oil and Gas in 2020″ wynika, że tamtejsza władza finansowo wspiera ten sektor. Analizowana branża tylko w 2020 roku miała otrzymać 18 miliardów dolarów, z czego 3,28 miliarda w bezpośrednich subsydiach od rządu i 13,6 miliarda od państwowej firmy Export Development Canada.

Kanada przekazała sektorowi naftowemu 18 miliardów dolarów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker