Bezpieczeństwo Ekonomiczne

Rosyjska inwazja sprawiła, że ceny nawozów azotowych zaczęły bić rekordy

Ceny nawozów azotowych biją rekordy. Choćby aktualnie za tonę amoniaku w Stanach Zjednoczonych trzeba zapłacić 1625 dolarów. Oznacza to, że w ciągu bieżącego roku jego cena wzrosła o 43 proc. Co warto zaznaczyć, w Polsce nawozy azotowe podrożały jeszcze mocniej niż w USA. Za tą sytuację odpowiada głównie rosyjska inwazja, która doprowadziła między innymi do tego, że gaz ziemny podrożał. 

Więcej informacji na temat suwerenności gospodarczej znajdą Państwo w naszym dziale BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE

Rosyjska inwazja sprawiła, że ceny nawozów azotowych zaczęły bić rekordy

Ceny nawozów azotowych biją rekordy. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena za tonę amoniaku wynosi aktualnie w Stanach Zjednoczonych 1625 dolarów. Oznacza to, że podrożał on w ciągu bieżącego roku o 43 proc. Co warto zaznaczyć, ceny nawozów azotowych wzrosły również w Polsce. Obecnie za tonę saletry amonowej trzeba zapłacić w kraju nad Wisłą 6,1 tys. zł. Z kolei jeszcze na początku roku można było kupić ją za 2,66 tys. zł. ceny nawozów azotowych

Zobacz także: Nadchodzący kryzys żywnościowy w Egipcie mogą przezwyciężyć Chiny

Za opisane wzrosty odpowiada głównie rosyjska inwazja. Ta doprowadziła do tego, że gaz ziemny znacznie podrożał, a do tego jego dostępność spadła. Z kolei to przyczyniło się do tego, że wielu producentów nawozów azotowych postanowiło ograniczyć ich produkcję, zmniejszając tym samym podaż tego dobra na światowych rynkach. 

Do tego rynki obawiają się, że podaż nawozów azotowych spadnie jeszcze bardziej, ze względu na sankcje, które mogą zostać niedługo nałożone na Rosję. Aktualnie europejscy politycy rozważają wprowadzenie zakazu importu wielu rosyjskich dóbr w tym właśnie nawozów. Z kolei państwo to jest jednym z największych producentów nawozów azotowych na świecie. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w 2020 roku odpowiadała ona za aż 11,5 proc. światowego eksportu tego dobra. Co więcej, Rosja już wezwała krajowych producentów nawozów do ograniczenia sprzedaży zagranicznym podmiotom. 

eksport nawozów azotowych

Źródło: OEC World

Żywność dalej będzie drożeć

Opisana sytuacja prawdopodobnie doprowadzi do dalszego wzrostu cen żywności. Co warto zaznaczyć, dobra należące do tej kategorii już znacznie podrożały przez rosyjską inwazję. Choćby w samym 2021 roku ceny pszenicy i jęczmienia wzrosły o ponad 30 proc., natomiast ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego o ponad 60 proc. Ponadto zdaniem ONZ wojna wywołana przez Rosję może doprowadzić nawet do światowego kryzysu żywnościowego. 

ONZ: Wojna w Ukrainie może doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker