Polska

W 2021 r. Polacy przebywali 25 mln dni na L4 z powodu problemów psychicznych

Dane dotyczące zwolnień lekarskich z tytułu problemów psychicznych są przerażające. W 2021 roku znacząco spadła również koncentracja i efektywność oraz zaangażowanie w wykonywane zadania. Polacy coraz częściej korzystają z L4 z powodów psychicznych. 

Absencja w pracy z powodów psychicznych

25 mln dni opuszczonych z powodu problemów psychicznych odpowiada za 10,5% absencji w pracy. Według badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii Ezop II ok. 25% Polaków, a więc 8 mln osób doświadcza zaburzeń psychicznych. Ponadto 7% doświadcza zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Dr Jacek Moskalewicz, jeden z autorów badania, następująco skomentował wynik:

Wśród ogółu cierpiących na zaburzenia alkoholowe znakomitą większość stanowią jednak pracujący, bowiem takich mężczyzn jest więcej, niż bezrobotnych. Na tym polega swojego rodzaju paradoks prewencyjny.

Zobacz także: WEI: Jak Polacy są przygotowani na kryzys lub wystąpienie konfliktu zbrojnego? [RAPORT]

Polacy niechętnie sięgają po pomoc specjalistów – L4 z powodów psychicznych

Ponadto 40% dorosłych Polaków twierdzi, że ich kondycja psychiczna znacznie pogorszyła się w trakcie pandemii. Jednak korzystanie z usług specjalistów wciąż jest w Polsce postrzegane jako sprawa wstydliwa, dlatego mało kto sięga po fachowe wsparcie. Szczególnie w środowisku pracy problemy natury psychicznej są zazwyczaj postrzegane jako spadek kompetencji. Pacjenci czują lęk przed współpracownikami i pracodawcą, obawiając się oceny otoczenia.

Anna Zwolińska, Psycholog firmy doradczej W&W Consulting, w komentarzu do wyników badań powiedziała:

Oczywiście zdecydowanie łatwiej jest pójść do lekarza pierwszego kontaktu i u niego szukać pomocy, niemniej jednak wyraźnie widać, że w kontekście narastających problemów jest działanie skrajnie niewystarczające. Konieczne są więc rozwiązania systemowe i w ich efekcie większe nakłady na ochronę zdrowia psychicznego pracowników na poziomie krajowym.

Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Autorzy badania wskazują również, że przy braku systemowego wsparcia pracodawcy powinni samodzielnie troszczyć się o pracowników, przede wszystkim ze względów czysto ekonomicznych, gdyż duża absencja pracowników generuje duże straty firmy. Ponadto oprócz nieobecności, drastycznie spada również zaangażowanie w powierzane zadania, rośnie natomiast odsetek wypadków wynikających z pogorszenia koncentracji w miejscu pracy.

Polacy wyjeżdżają z Norwegii! Polska coraz lepszym miejscem do życia?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker