W 2021 r. Polacy przebywali 25 mln dni na L4 z powodu problemów psychicznych

Dane dotyczące zwolnień lekarskich z tytułu problemów psychicznych są przerażające. W 2021 roku znacząco spadła również koncentracja i efektywność oraz zaangażowanie w wykonywane zadania. Polacy coraz częściej korzystają z L4 z powodów psychicznych.
Absencja w pracy z powodów psychicznych
25 mln dni opuszczonych z powodu problemów psychicznych odpowiada za 10,5% absencji w pracy. Według badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii Ezop II ok. 25% Polaków, a więc 8 mln osób doświadcza zaburzeń psychicznych. Ponadto 7% doświadcza zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Dr Jacek Moskalewicz, jeden z autorów badania, następująco skomentował wynik:
Wśród ogółu cierpiących na zaburzenia alkoholowe znakomitą większość stanowią jednak pracujący, bowiem takich mężczyzn jest więcej, niż bezrobotnych. Na tym polega swojego rodzaju paradoks prewencyjny.
Zobacz także: WEI: Jak Polacy są przygotowani na kryzys lub wystąpienie konfliktu zbrojnego? [RAPORT]
Polacy niechętnie sięgają po pomoc specjalistów – L4 z powodów psychicznych
Ponadto 40% dorosłych Polaków twierdzi, że ich kondycja psychiczna znacznie pogorszyła się w trakcie pandemii. Jednak korzystanie z usług specjalistów wciąż jest w Polsce postrzegane jako sprawa wstydliwa, dlatego mało kto sięga po fachowe wsparcie. Szczególnie w środowisku pracy problemy natury psychicznej są zazwyczaj postrzegane jako spadek kompetencji. Pacjenci czują lęk przed współpracownikami i pracodawcą, obawiając się oceny otoczenia.
Anna Zwolińska, Psycholog firmy doradczej W&W Consulting, w komentarzu do wyników badań powiedziała:
Oczywiście zdecydowanie łatwiej jest pójść do lekarza pierwszego kontaktu i u niego szukać pomocy, niemniej jednak wyraźnie widać, że w kontekście narastających problemów jest działanie skrajnie niewystarczające. Konieczne są więc rozwiązania systemowe i w ich efekcie większe nakłady na ochronę zdrowia psychicznego pracowników na poziomie krajowym.
Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia
Autorzy badania wskazują również, że przy braku systemowego wsparcia pracodawcy powinni samodzielnie troszczyć się o pracowników, przede wszystkim ze względów czysto ekonomicznych, gdyż duża absencja pracowników generuje duże straty firmy. Ponadto oprócz nieobecności, drastycznie spada również zaangażowanie w powierzane zadania, rośnie natomiast odsetek wypadków wynikających z pogorszenia koncentracji w miejscu pracy.
Polacy wyjeżdżają z Norwegii! Polska coraz lepszym miejscem do życia?