Finanse

Ceny kryptowalut poszły w górę. Bitcoin może przekroczyć granicę 50 tys. USD

Bitcoin wyszedł z wąskiego przedziału notowań, w którym tkwił od początku tego roku. W poniedziałek kosztował on nawet ok. 48 200 dolarów. Ponadto, wielu inwestorów spekuluje, że jego cena niedługo przekroczy granicę 50 000 dolarów. Co warto zaznaczyć, ceny altcoinów również poszły w górę. Za analizowane wzrosty odpowiadają głównie Rosjanie masowo kupujący kryptowaluty oraz Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen, która ostatnio wypowiedziała się w przychylny sposób o tych aktywach. 

Ceny altcoinów poszyły w górę, a Bitcoin może przekroczyć granicę 50 tys. USD

Bitcoin od początku tego roku znajdował się w relatywnie wąskim przedziale notowań. Jego cena w 2022 roku ani nie spadła poniżej 35 000 dolarów, ani nie wzrosła powyżej 45 000 dolarów, aż do minionego poniedziałku. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, kryptowaluta ta kosztowała wtedy nawet ok. 48 200 dolarów. Do tego, jak donosi portal Al Jazeera, według wielu inwestorów cena Bitcoina może niedługo przekroczyć granicę 50 000 dolarów! 

Cena Bitcoina

Co więcej, ceny altcoinów poszły w górę. Choćby, z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta Ethereum kosztowała w poniedziałek ponad 3400 dolarów. Do tego mniej popularne kryptowaluty takie jak Solana, Avalanche czy nawet Dogecoin również podrożały. 

Cena Ethereum

Zobacz także: Europejski rynek krypto najszybciej rozwija się w Niemczech i Hiszpanii

Za wzrosty odpowiadają Rosjanie i Sekretarz Skarbu USA

Za wzrost te odpowiadają między innymi słowa Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen. Otóż obawy o to, że w Stanach Zjednoczonych władze zakażą handlu kryptowalutami, ustąpiły po tym, jak wypowiedziała się ona w przychylny sposób o tych aktywach. W wywiadzie udzielonym 25 marca dla CNBC, Janet Yellen stwierdziła, iż:

Istnieją korzyści z istnienia kryptowalut i uznajemy, że innowacje w systemie płatności mogą być zdrową rzeczą. 

Do tego najprawdopodobniej Rosjanie również przyczynili się do obecnie obserwowanych wzrostów. Otóż jak informują analitycy PIE, mieszkańcy tego państwa masowo kupują kryptowaluty, a następnie korzystają z technik polegających na ich „miksowaniu” pomiędzy różnymi portfelami. Dzięki temu są oni w stanie między innymi anonimowo przenosić swój majątek za granicę i kupować za ruble dolary. W ten sposób powodują oni, że popyt na te aktywa rośnie.

PIE: należy nałożyć sankcje na kryptowaluty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker