USA

Ile Stany Zjednoczone wydają na wojsko? 163 razy więcej niż na zatrzymanie pandemii

Biden poprosił kongres USA o zatwierdzenie rekordowego amerykańskiego budżetu wojskowego opiewającego na 813 miliardów dolarów. Decyzja ta spotkała się z krytyką wielu środowisk. Ile Stany Zjednoczone wydają na wojsko? Ile kosztowałoby USA zakończenie pandemii? 

Ile Stany wydają na wojsko? Zdaniem aktywistów zdecydowanie za dużo

Decyzja Joe Bidena o finansowaniu armii spotkała się ze sprzeciwem środowisk wspierających walkę z epidemią. Aktywiści zwracają uwagę, że plan wydatków na rok podatkowy 2023 wymaga ok. 163 razy mniejszych funduszy, aby pomóc złagodzić pandemię Covid-19 w skali globalnej.

Peter Maybarduk, dyrektor programu Public Citizen’s Access to Medicines, skomentował decyzję budżetową:

Wniosek o budżet obronny wynosi 813 miliardów dolarów. Dla porównania, Biały Dom poprosił o zaledwie 5 miliardów dolarów na walkę z globalnym Covid, czyli łącznie 22,5 miliarda na walkę z Covid.

Dodał również, że budżet covidowy stanowi ok. 3% wydatków na obronę. Zwraca również uwagę, że pandemia pochłonęła więcej ofiar niż jakakolwiek wojna, w której Stany Zjednoczone brały udział.

Zobacz także: Minimalny podatek dochodowy dla miliarderów — nowa propozycja Bidena

Zakończenie pandemii w USA możliwe dzięki odpowiednim nakładom budżetowym

Aby zobrazować potrzebę zwiększenia wydatków, przytaczano również szacunki ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że ​​zaszczepienie 70% światowej populacji do połowy tego roku kosztowałoby 18 mld dolarów. Według Common Dreams w tym miesiącu Demokraci zdecydowali o usunięciu 15,6 mld dolarów pomocy z tytułu koronawirusa z niedawno uchwalonego rachunku zbiorczego o wartości 1,5 bln dolarów. Tym samym ulegli naciskowi Republikanów, którzy nalegali, aby środki przeznaczyć na programy państwowe, zamiast finansowania walki z pandemią. W minionym tygodniu federalna agencja zdrowia zajmująca się nieubezpieczonymi chorymi na COVID-19 zaczęła naliczać 125 USD za pojedynczy test PCR. Naukowcy pracujący nad dystrybucją szczepionek alarmują, że zbyt małe środki finansowe wyolbrzymią nierówności w zakresie dostępu do dawek w biedniejszych krajach.

Głos w sprawie zabrała także organizacja Public Citizen wskazująca, że poprzez zainwestowanie 25 mld dolarów Stany Zjednoczone mogą stworzyć lokalne centra produkcyjne, które mogłyby wyprodukować osiem mld dawek w mniej niż rok, co przyczyniłoby się do większej dostępności lekarstw.

Zobacz także: Administracja Bidena chce zmienić normy emisji spalin dla ciężarówek 

Krytycy Bidena zarzucają mu zbyt duże skupienie się na kwestiach obronności. Wskazują, że budżet wojskowy USA jest większy niż 11 kolejnych państw w rankingu razem wziętych, 12 razy większy niż rosyjski i wyższy niż w szczytowym momencie wojny w Wietnamie czy zimnej wojny.

Warto jednak zaznaczyć, że Amerykanie nieco inaczej postrzegają kwestię obrony granic, a konflikt w Ukrainie toczy się z ich perspektywy bardzo daleko, więc nie obawiają się o własne bezpieczeństwo. Nieco inaczej wojna rozpętana przez Rosję postrzegana jest przez państwa europejskie, które czują bezpośrednie zagrożenie ze strony Putina i jego decyzji dotyczących polityki energetycznej.

Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker