Bezpieczeństwo EkonomicznePolska

Krajowa Grupa Spożywcza: Sasin tworzy spółkę mającą wzmocnić bezpieczeństwo Polski

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Rzeczpospolitą z Jackiem Sasinem, wicepremier zamierza niedługo powołać państwowego giganta spożywczego. Krajowa Grupa Spożywcza, bo tak będzie nazywać się ten gigant, powstanie z aż 15 spółek zajmujących się produkcją żywności. Jak twierdzi Jacek Sasin, głównym celem tego przedsięwzięcia jest wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. 

Więcej informacji na temat suwerenności gospodarczej znajdą Państwo w naszym dziale BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest zagrożone, ale trzeba działać

Rosyjska inwazja wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe wielu państw, ale jak podkreślają analitycy PIE, Polska nie jest jednym z nich. Dotychczas importowaliśmy stosunkowo niewielkie ilości zbóż z Ukrainy i Rosji. W 2021 roku na polski rynek trafiło ukraińskie zboże warte jedynie 15,4 mln euro. Dla porównania w 2019 roku łącznie na sprowadzenie dóbr należących do tej kategorii wydaliśmy ponad 313 mln euro. Import zbóż z Rosji był jeszcze mniejszy. W 2021 roku z tego państwa sprowadziliśmy zboże o wartości szacowanej na zaledwie 5 milionów euro. 

To, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest zagrożone, zaznaczył również Jacek Sasin w wywiadzie udzielonym dla dziennika Rzeczpospolita. Jednakże podkreślił on przy tym, że rząd powinien podejmować kolejne działania, aby to bezpieczeństwo wzmocnić. To właśnie, dlatego Ministerstwo Aktywów Państwowych, któremu przewodzi wicepremier, oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło rozpocząć pracę nad stworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej, które obecnie są na wykończeniu. 

Zobacz także: Ceny żywności w Turcji, na skutek rosyjskiej inwazji, spadły nawet o 50%!

Krajowa Grupa Spożywcza: Sasin chce wzmocnić bezpieczeństwo Polski

Krajowa Grupa Spożywcza ma składać się aż z 15 spółek zajmujących się produkcją żywności. Co ciekawe integratorem grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa, która powstała w 2002 roku, a jej większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Będzie się ona zajmować zarówno produkcją żywności, jak i świadczeniem usług dla polskich rolników.

Jak informuje Jacek Sasin:

Krajowa Grupa Spożywcza będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę rolnika plantatora – możliwa będzie szeroka współpraca Krajowej Grupy Spożywczej oraz większy portfel usług dla rolników i plantatorów w ramach rolniczych środków produkcji, nasiennictwa, doradztwa AGRO, platform żywnościowych oraz współpracy w ramach większych sieci dystrybucyjnych, do których szerszy dostęp będzie miała połączona grupa kapitałowa.

Zobacz także: ONZ: Wojna w Ukrainie może doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego

Do tego pokreślił on, że jednym z celów powołania Krajowej Grupy Spożywczej jest budowa łańcucha wartości w ramach strategi „od pola do stołu”. Jak poinformował Jacek Sasin:

Chodzi o to, że powiązania pomiędzy spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskim i przetwórstwa spożywczego. Tym samym spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a wartość dodana zostanie w rękach Krajowej Grupy Spożywczej. Głównym beneficjentem będą wszyscy Polacy

Kto będzie prezesem? Otóż nie wiadomo

Co ciekawe, aktualnie nie wiadomo, kto zostanie prezesem analizowanej grupy. Jacek Sasin zapytany o to, kto nim będzie, stwierdził, że jest to kwestia całkowicie poboczna. Jego zdaniem najważniejsze jest to, iż na powstaniu grupy skorzystają zarówno polscy rolnicy, jak i krajowi konsumenci.

Rosyjska inwazja sprawiła, że ceny nawozów azotowych zaczęły bić rekordy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker