AmerykiGospodarka

Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju, gdyż Amerykanie doprowadzili tam do niedoborów

Meksyk aktualnie dotuje paliwa, aby ochronić konsumentów przed znacznymi podwyżkami na stacjach benzynowych. Jednakże ostatnio tymczasowo zaprzestał dotowania benzyny w północnej części kraju. Tamtejszy rząd stwierdził, iż musiał tak postąpić, gdyż Amerykanie masowo przekraczali granicę, aby zrobić zapasy w Meksyku, przyczyniając się do powstania niedoborów tego dobra w północnych stanach. 

Rząd chciał ochronić konsumentów przed szokami cenowymi, więc zaczął dotować paliwa

Rosyjska inwazja sprawiła, że ceny wielu surowców na światowych rynkach znacznie wzrosły, przyczyniając się do przyspieszenia tempa wzrostu cen w wielu krajach. Szczególnie mocno podrożała ropa naftowa. 8 marca jedna baryłka ropy Brent kosztowała prawie 128 USD, a ta WTI ok. 124 USD. Z tego powodu Meksyk postanowił wprowadzić program, mający ochronić tamtejszych konsumentów przed szokami cenowymi. Otóż zaczął on dotować paliwa ze środków uzyskanych z eksportu ropy naftowej. 

Zobacz także: Cena limonki w Meksyku rośnie za sprawą działań karteli przestępczych

Co warto zaznaczyć program ten najprawdopodobniej pochłonie całą nadwyżkę uzyskaną przez tamtejszy sektor zajmujący się produkcją paliw kopalnych. Jak stwierdził minister finansów Meksyku Gabriela Yorio w wywiadzie udzielonym dla agencji prasowej Reuters stwierdził:

Będziemy musieli wykorzystać całą nadwyżkę, aby sfinansować dodatkowe dotacje.

Zdaniem polityków program ten przyniósł oczekiwane rezultaty. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w lutym inflacja w Meksyku wyniosła 7,28 proc. rok do roku. Z kolei, jak zaznaczył Yorio, bez dotacji na paliwo byłaby ona aktualnie i przez najbliższe miesiące o 2 pkt proc. wyższa. Jak stwierdził on w wywiadzie:

Obliczyliśmy, że w ciągu czterech miesięcy środek ten pozwala zbić inflację o dwa punkty procentowe. Innymi słowy, jeśli w ciągu tych czterech miesięcy roczna inflacja wyniesie około 7 proc., to środek ten zapobiegnie jej wzrostowi do około 9 proc.

Inflacja w Meksyku

Zobacz także: Petrobras rozpoczyna proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju

Jednakże ostatnio rząd zaprzestał dotowania benzyny w północnej części kraju a dokładnie w stanach Tamaulipas, Nuevo Leon, Coahuila, Chihuahua, Sonora i Baja California. Postąpił on w taki sposób, gdyż na stacjach benzynowych leżących na terenie tych prowincji zaczęły występować niedobory paliw. Te, według ministerstwa finansów, zostały spowodowane przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Otóż obywatele tego państwa mieli wykorzystać to, że obecnie w Meksyku ceny paliw są znacznie niższe niż w ich ojczyźnie i masowo zaczęli przekraczać granicę, aby zrobić zapasy. 

Meksyk rozwija się bardzo wolno pomimo ogromnego potencjału. Co stoi na przeszkodzie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker