EnergetykaPolska

Postępy w budowie Baltic Pipe. Trwają prace końcowe związane z dystrybucją gazu wewnątrz Polski

Zakończono kolejny etap budowy Baltic Pipe. Gazociąg został umieszczony w ziemi. Obecnie rozpoczyna się realizacja kolejnych podłączeń, które pozwolą na dystrybucję gazu po Polsce. Kiedy Baltic Pipe będzie ukończony?

Kolejna faza projektu zrealizowana. Kiedy Baltic Pipe będzie ukończony?

Baltic Pipe stanowi połączenie Polski z Norwegią oraz Danią. Rurociąg powstający pod wodą ma uniezależnić Polskę od dostaw z Rosji. Projekt ma być ukończony jesienią tego roku. Ukończono najważniejszą i najtrudniejszą część projektu zakładającą ułożenie rur na dnie Morza Bałtyckiego.

Mapa 1. Plan projektu Baltic Pipe. 

Baltic-Pipe.eu

W przypadku Baltic Pipe kluczowe jest przestrzeganie wyznaczonych terminów. Pod koniec tego roku wygasa kontrakt gazowy z Gazpromem.

Jak podał Port Gdański Eksploatacja, otrzymano ładunek z Grecji. 17 tys. ton rur zostanie wykorzystanych do budowy rurociągu Gustorzyn – Wronów, który ma mierzyć ok. 300 km. Łącznie do portu ma przypłynąć ładunek 33 tys. ton rur, druga część zamówienia dotrze do Polski w maju.

Alicja Serkowska, kierownik ds. handlowych, Port Gdański Eksploatacja SA., powiedziała:

21 marca rozpoczęliśmy rozładunek jednostki Pacific Nexus, która przypłynęła z Grecji. Do rozładunku mamy 17 tysięcy ton rur. Mają długość 16 m i średnicę 1 m. Powstanie z nich 80 km odcinek Baltic Pipe, którego łączna długość to 274 km.

Zobacz także: Szykują się nowe sankcje UE! Obejmą rosyjski węgiel, ale nie obejmą ropy i gazu

Projekt priorytetowy dla polskiej gospodarki

Baltic Pipe to dla Polski projekt priorytetowy, warunkujący niezależność energetyczną. Instalacja podmorska ma zagwarantować bezpieczeństwo i ciągłość dostaw, przede wszystkim na terenach Polski centralnej i wschodniej. Znaczna część gazu będzie przesyłana gazociągiem Gustorzyn – Wronów. Rurociąg zapewni dostawy m.in. do Kielc czy Radomia. Odbiorcami dostaw będą przede wszystkim firmy ciepłownicze oraz przedsiębiorstwa energetyczne. Ponadto połączenie gazociągu z istniejącą już infrastrukturą w Rawie Mazowieckiej pozwoli na przesył surowca do kierunku stolicy.

Zobacz także: Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Porcie Gdańsk!

Gazociąg Baltic Pipe ma transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Budowany aktualnie korytarz gazowy pozwoli na dystrybucję gazu na terenie państwa oraz współpracę z gazociągiem Polska – Litwa oraz połączeniami Polska – Słowacja i finalnie Polska – Ukraina.

Kraje bałtyckie przestają importować gaz z Rosji i wzywają do tego całą UE

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker