Polska

Co 3 firma w Polsce chce zatrudniać Ukraińców. W jakich branżach zatrudnienie znajdą kobiety?

Wraz z pojawieniem się w Polsce coraz większej liczby uchodźców pojawiły się również pytania o perspektywy zatrudnienia. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził ankietę wśród polskich firm. Wyniki pokazały, że na rodzimym rynku pracę może znaleźć nawet 250 tys. kobiet. Które branże zatrudnią uchodźców? Gdzie pracę mogą znaleźć głównie kobiety?

Które branże zatrudnią uchodźców?

Według danych gotowość do zatrudnienia deklarowało 31% ogółu badanych firm. Najbardziej skłonne do zatrudnienia Ukrainców były duże i średnie firmy (40%), najmniej – mikroprzedsiębiorcy (23%). Praca czeka na Ukraińców w sektorach: produkcji przemysłowej (40%), budowlanej (36%) oraz usług (31%).

Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE, skomentowała wyniki:

Kobietom będzie trudniej podjąć pracę w branży budowlanej, natomiast wydaje się, że jest to możliwe w sektorze produkcji. Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że zatrudnienie migrantów planują przede wszystkim producenci artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tekstylnych, elektroniki, czy mebli. Zatrudnienie uchodźców planuje również blisko co trzecia firma usługowa.

Dodała również, że na zatrudnienie można liczyć w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Rynek będzie otwarty także na szeroko pojętą branżę beauty (kosmetyczki, fryzjerki, stylistki). Pracowników brakuje w sektorze IT.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie a rynek nieruchomości. Drastycznie spadła liczba mieszkań na wynajem

Zobacz także: Koleje Łotewskie są o krok od kryzysu. Powodem jest wojna na Ukrainie

W ciągu kwartału polscy przedsiębiorcy mogą zatrudnić nawet 253 tys. kobiet

Z badania wynika, że jedynie 16% firm handlowych rozważa zatrudnienie obcokrajowców, przy czym przeważnie są to firmy nastawione na sprzedaż hurtową, a nie detaliczną. Jak tłumaczy ekspertka PIE, problemem w tej dziedzinie może być bariera językowa, a konkretna branża związana jest z bezpośrednim kontaktem z klientem.

Według analizy PIE w ciągu kwartału polskie firmy mogą zatrudnić nawet ok. 253 tys. kobiet. Liczba jest wynikiem analizy uwzględniającej feminizację danego sektora gospodarki.

Chęć zatrudnienia wyłącznie pracowników z Polski deklaruje natomiast co 20 firma. Część z nich przyznało jednak, że profil uchodźców nie pasuje do ich planów rekrutacyjnych głównie ze względu na fakt, że większość pełnoletnich migrantów stanowią kobiety. Nie we wszystkich branżach możliwe jest zatrudnianie wyłącznie pracowników płci żeńskiej.

Ukraińskie firmy w Polsce – jest ich już ponad 20 tys. Kolejne uciekają przed wojną do Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker