EuropaGospodarka

DMA, czyli UE zamierza uderzyć w cyfrowe monopole

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz kraje należące do Unii Europejskiej zaakceptowały finalną wersję aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA). Wejście tego prawa w życie ma w bezpośredni sposób uderzyć w największe firmy działające w sektorze Big Tech. Choć zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), akt ten może nie doprowadzić do rozbicia cyfrowych monopoli. 

DMA, czyli UE zamierza uderzyć w cyfrowe monopole

24 marca bieżącego roku Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE ustaliły ostateczną wersję DMA, a następnie ją zaakceptowały. Nowe europejskie prawo ma uregulować działanie tak zwanych strażników dostępu (ang. gatekeepers). Jak informują ekonomiści PIE w swoim tygodniku, oznacza to, iż:

Nowym regulacjom będą podlegać wyłącznie platformy o kapitalizacji rynkowej powyżej 75 mld EUR lub przychodach powyżej 7,5 mld EUR, mające ponad 45 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i co najmniej 10 tys. użytkowników biznesowych z siedzibą w UE.

DMA ma bezpośrednio uderzyć w największe firmy z sektora Big Tech oraz uczynić rynki cyfrowe bardziej konkurencyjnymi. Z tego powodu europejskie prawo wprowadzi nakaz kooperacji (wymóg interoperacyjności) pomiędzy strażnikami dostępu a mniejszymi podmiotami. Oznacza to, że na terenie UE zostanie umożliwione między innymi wysyłanie wiadomości między różnymi komunikatorami. Ponadto, jak informują analitycy PIE, unijne prawo zmusi cyfrowych gigantów do tego, aby ci na swoich platformach nie plasowali własnych usług i produktów na korzystniejszych zasadach niż produkty konkurencji. 

Zobacz także: Cyfryzacja to wielka szansa. Musimy jednak założyć korporacjom kaganiec

Co warto zaznaczyć, niezastosowanie się do tych zasad będzie przez Komisję Europejską relatywnie surowo karane. Jeśli strażnik dostępu nie dostosuje się do unijnego prawa, zostanie nałożona na niego grzywna do ok. 10 proc. jego łącznego światowego obrotu. Do tego, jeśli ponownie złamie on europejskie prawo, grzywna wyniesie nawet 20 proc. jego łącznego światowego obrotu. 

Czy faktycznie dojdzie do rozbicia cyfrowych monopoli? Analitycy mają wątpliwości

DMA ma wejść w życie na początku 2023 roku, choć analitycy PIE wątpią, że faktycznie doprowadzi ono do rozbicia cyfrowych monopoli. Otóż choćby wymóg interoperacyjności może bardziej zaszkodzić małym przedsiębiorstwom niż tym dużym. Niektóre mniej popularne komunikatory, takie jak na przykład Signal, oferują znacznie większą prywatność i bezpieczeństwo niż taki Messenger. Jednak wymóg te zmusi je, aby część danych udostępniały one właścicielowi tego drugiego komunikatora. Z tego powodu mogą one stracić swój najważniejszy atut. 

Big Tech budują globalny, cyfrowy monopol

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker