EnergetykaEuropa

W Grecji powstała największa dwustronna farma fotowoltaiczna w Europie!

Grecy intensyfikują swoje działania w zakresie OZE. Zainaugurowana 6 kwietnia największa farma fotowoltaiczna w Europie ma połączyć się z krajową siecią energetyczną i dostarczyć energię do 75 000 gospodarstw domowych. 

Największa farma fotowoltaiczna powstała w Grecji

Grecki park słoneczny został zainaugurowany w środę, 6 kwietnia. To największy system z panelami dwustronnymi (bifacjalnymi) w całej Europie. Farma została zbudowana przez największą rafinerię ropy naftowej w Grecji, Hellenic Petroleum. Przedsiębiorstwo jest jednym z liderów branży na Bałkanach. Według przedstawicieli Hellenic Petroleum farma stanowi jeden z elementów transformacji energetycznej i będzie kluczowa dla rozwoju innych OZE w całym kraju.

Park słoneczny Kozani został zlokalizowany na północy Grecji, około 15 km od miasta Kozani i ok. 500 km od Aten. Z mocą 204 megawatów Kozani jest największą dwustronną elektrownią fotowoltaiczną w całej Europie. Farma składa się z ponad 500 000 modułów, które zostały dostarczone przez chińską firmę JinkoSolar. Elektrownia powstała w ciągu 18 miesięcy. Projekt realizowany był na trudnym terenie oraz podczas pandemii, co nieco opóźniło realizację. Szacuje się, że inicjatywa zapobiegnie emisji ponad 300,00 MT CO2.

Zobacz także: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]

Zobacz także: Eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie! Rząd twierdzi, że nie zagrozi to realizacji celów klimatycznych

OZE w Grecji mają coraz większe znaczenie gospodarcze

Farma fotowoltaiczna ma być kolejnym krokiem w procesie uniezależniania się Grecji od paliw kopalnych. Rząd zapewnił, że do 2030 roku grecka moc zainstalowana ze źródeł odnawialnych wzrośnie do 19 gigawatów. Według urzędu statystycznego UE Grecja pobiła rekord na 2020 rok, wykorzystując OZE do 21,7% zużycia energii. Do 2030 roku zamierza zwiększyć tę liczbę do 35%.

Według założeń polityki energetycznej przedstawionych przez Komisję Europejską po rosyjskiej napaści na Ukrainę Wspólnota będzie znacznie szybciej odchodzić od surowców energetycznych z Rosji. UE chce być niezależna od rosyjskiego gazu do 2027 roku. Podczas inauguracji elektrowni Kozani premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis zobowiązał się, że rząd przyspieszy procedury licencyjne i zintensyfikuje działania w kierunku budowy dużych morskich parków wiatrowych.

Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker