GospodarkaPolska

Chemar, dzięki ARP S.A., znowu zaczął się rozwijać

Odlewnia Chemar S.A. ze względu na złe zarządzanie była na skraju upadłości w 2019 roku. W 2020 roku spółka została przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która, po przeprowadzeniu odpowiednich analiz, postanowiła przeprowadzić jej restrukturyzację. Jak możemy wyczytać na stronie ARP S.A., aktualnie idzie ona bardzo sprawnie. 10 marca odlewnia Chemar S.A. uruchomiła zmodernizowany piec łukowy. Działanie to przyczyni się do tego, iż wyroby odlewnicze produkowane przez to przedsiębiorstwo będą mogły konkurować na światowych rynkach.

Agencja Rozwoju Przemysłu restrukturyzuje Chemar

Na początku lat 90. wiele polskich przedsiębiorstw upadło. Często bankructwo wynikało z jakości oferowanych przez nich produktów. Jednakże w wypadku spółki Chemar było inaczej. Przedsiębiorstwo to nie tylko nie zbankrutowało, ale również mogło się poszczyć uzyskaniem certyfikatu Systemu Zapewnienia Jakości na zgodność z wymaganiami normy ISO 9001/EN 29001 przyznanym przez TÜV-CERT z Berlina w 1993 roku. Jak możemy wyczytać na stronie przedsiębiorstwa:

Uzyskanie certyfikatu postawiło Spółkę w rzędzie czołowych producentów w kraju, równorzędnych zachodnim, spełniających wymagania jakościowe, posiadających odpowiednią rangę i prestiż w wymiarze międzynarodowym.

Zobacz także: ARP S.A. planuje w pełni przejąć kontrolę nad spółką RAFAMET S.A.

Jednakże potem Chemar S.A. oraz jego spółka zależna Chemar Odlewnie Sp. z o.o. przez złe zarządzanie znalazły się na skraju upadłości. Przedsiębiorstwa te były tak zadłużone, iż w maju 2019 roku zarząd odlewni Chemar złożył wniosek o sanację i upadłość. Następnie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., po odpowiednim przeanalizowaniu sytuacji, postanowiła przejąć przedsiębiorstwo, po czym w 2020 roku zaczęła je restrukturyzować.

W ramach modernizacji przedsiębiorstwa nie tylko wymieniono wiele maszyn, ale również unowocześniono technologie produkcji i optymalizacji procesów w odlewni. Jak informuje Mariusz Gajowiec, prezes Odlewni Chemar S.A.:

W roku 2021 rozpoczął pracę nowo zakupiony piec do obróbki cieplnej, rozpoczęła pracę również nowa mieszarko – nasypywarka. Ponadto zmodernizowaliśmy suwnice i zakupiliśmy nowy spektrometr i skaner 3D, którego działanie wpływa na przyspieszenie pracy kontroli jakości oraz wzbogaca działania produkcyjne o możliwości rozwijania procesów inżynierii odwrotnej.

Zmodernizowano piec łukowy, a zaplanowane są już kolejne inwestycje

Piec łukowy został uruchomiony W Chemarze w 1961 roku i przez cały 61-letni okres eksploatacji nie przeszedł żadnego gruntownego remontu. Z tego powodu spółka w porozumieniu z ARP S.A postanowiła go zmodernizować.

Zobacz także: Podkarpacka Dolina Wodorowa ma powstać w Rzeszowie

Obecnie piec jest bardziej energooszczędny. Co ciekawe, uzyskane oszczędności mają sięgać nawet 100 KW/tonę wytopionego metalu. Ponadto, unowocześniony piec łukowy przy współpracy z mieszarko — nasypywarką może produkować odlewy o ciężarze jednostkowym ok. 3 ton. Zdaniem przedstawicieli ARP S.A., działanie to znacznie podniosło potencjał produkcyjny Chemaru S.A. Do tego wskazują oni, że przyczyniło się ono do tego, iż wyroby odlewnicze produkowane przez to przedsiębiorstwo będą mogły konkurować na światowych rynkach.

Co więcej, zaplanowane są już kolejne inwestycje. Odlewnia podpisała też umowę na wykonanie nowego pieca jednotyglowego, który już w roku 2023 pozwoli na zainicjowanie szeregu zamówień o potencjale do tysiąca kilogramów. Łączna wartość inwestycji, które będą miały swój finał w roku 2022 to blisko 3 mln złotych.

Z inicjatywy ARP S.A. powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker