AmerykiGospodarka

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. Banxico podnosi stopy procentowe

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. W marcu wyniosła ona 7,45 proc., czyli była najwyższa od ponad 20 lat. Co warto zaznaczyć, wzrost cen osiągnął takie tempo mimo tego, iż Banxico (bank centralny Meksyku) już 7 razy podniósł stopy procentowe. Co więcej, zamierza on je podnosić dalej. 

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. Była ona najwyższa od 20 lat

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Meksyku w marcu osiągnęła 7,45 proc. Co ciekawe wynik ten zaskoczył ekonomistów. Ci ankietowani przez agencję prasową Reuters wskazywali, że wyniesie ona 7,36 proc.

Ostatni raz ceny w tym państwie rosły w tak szybkim tempie ponad 20 lat temu w 2001 roku. Szczególnie mocno podrożały żywność, napoje i tytoń. Ceny dóbr należących do tej kategorii w marcu były rok do roku wyższe o 10,08 proc.

Inflacja w Meksyku r/r

Inflacja w Meksyku
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju, gdyż Amerykanie doprowadzili tam do niedoborów

Banxico podnosił i będzie podnosić stopy procentowe

Co warto zaznaczyć, inflacja w Meksyku osiągnęła taki poziom, pomimo starań zarówno rządu, jak i Banxico. Ten pierwszy zaczął dotować paliwa, aby uchronić obywateli przed podwyżkami na stacjach benzynowych. Na ten cel zamierza on przeznaczyć całą nadwyżkę uzyskaną przez tamtejszy sektor zajmujący się produkcją ropy naftowej.

Z kolei Banxico rozpoczął relatywnie wcześnie cykl zacieśniania polityki monetarnej. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że ten już w pierwszej połowie zeszłego roku zaczął podnosić stopy procentowe. Jeszcze w maju 2021 roku główna stopa procentowa w Meksyku wynosiła 4 proc., a aktualnie jest ona o 2,5 pkt proc. wyższa. 

Główna stopa procentowa w Meksyku

Główna stopa procentowa w Meksyku
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Petrobras rozpoczyna proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

Do tego ten zapewne nadal będzie ją podwyższać. Otóż analitycy wskazują, że inflacja w Meksyku dalej będzie rosnąć. Stanie się tak głównie za sprawą rosyjskiej inwazji, która doprowadziła do znacznego podrożenia wielu surowców oraz żywności na światowych rynkach. Z tego powodu, jak wskazuje Nikhil Sanghani, ekonomista ds. Ameryki Łacińskiej w Capital Economics, Banxico dalej będzie prowadził cykl zacieśnienia polityki monetarnej. W jego opinii pod koniec cyklu główna stopa procentowa będzie na poziomie 8,5 proc.

Gospodarka Meksyku ma rosnąć, jednak analitycy są innego zdania

Polecane artykuły

Back to top button