AmerykiGospodarka

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. Banxico podnosi stopy procentowe

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. W marcu wyniosła ona 7,45 proc., czyli była najwyższa od ponad 20 lat. Co warto zaznaczyć, wzrost cen osiągnął takie tempo mimo tego, iż Banxico (bank centralny Meksyku) już 7 razy podniósł stopy procentowe. Co więcej, zamierza on je podnosić dalej. 

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. Była ona najwyższa od 20 lat

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Meksyku w marcu osiągnęła 7,45 proc. Co ciekawe wynik ten zaskoczył ekonomistów. Ci ankietowani przez agencję prasową Reuters wskazywali, że wyniesie ona 7,36 proc.

Ostatni raz ceny w tym państwie rosły w tak szybkim tempie ponad 20 lat temu w 2001 roku. Szczególnie mocno podrożały żywność, napoje i tytoń. Ceny dóbr należących do tej kategorii w marcu były rok do roku wyższe o 10,08 proc.

Inflacja w Meksyku r/r

Inflacja w Meksyku
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju, gdyż Amerykanie doprowadzili tam do niedoborów

Banxico podnosił i będzie podnosić stopy procentowe

Co warto zaznaczyć, inflacja w Meksyku osiągnęła taki poziom, pomimo starań zarówno rządu, jak i Banxico. Ten pierwszy zaczął dotować paliwa, aby uchronić obywateli przed podwyżkami na stacjach benzynowych. Na ten cel zamierza on przeznaczyć całą nadwyżkę uzyskaną przez tamtejszy sektor zajmujący się produkcją ropy naftowej.

Z kolei Banxico rozpoczął relatywnie wcześnie cykl zacieśniania polityki monetarnej. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że ten już w pierwszej połowie zeszłego roku zaczął podnosić stopy procentowe. Jeszcze w maju 2021 roku główna stopa procentowa w Meksyku wynosiła 4 proc., a aktualnie jest ona o 2,5 pkt proc. wyższa. 

Główna stopa procentowa w Meksyku

Główna stopa procentowa w Meksyku
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Petrobras rozpoczyna proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

Do tego ten zapewne nadal będzie ją podwyższać. Otóż analitycy wskazują, że inflacja w Meksyku dalej będzie rosnąć. Stanie się tak głównie za sprawą rosyjskiej inwazji, która doprowadziła do znacznego podrożenia wielu surowców oraz żywności na światowych rynkach. Z tego powodu, jak wskazuje Nikhil Sanghani, ekonomista ds. Ameryki Łacińskiej w Capital Economics, Banxico dalej będzie prowadził cykl zacieśnienia polityki monetarnej. W jego opinii pod koniec cyklu główna stopa procentowa będzie na poziomie 8,5 proc.

Gospodarka Meksyku ma rosnąć, jednak analitycy są innego zdania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker