AmerykiGospodarka

Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Jak wynika z raportu sporządzonego przez bank inwestycyjny Credit Suisse, wzrost gospodarczy Wenezueli w bieżącym roku wyniesie nawet 20 proc. Wcześniej analitycy tej organizacji sądzili, że nie przekroczy on nawet 4,5 proc. Taka zmiana w ich przewidywaniach została spowodowana rozpoczęciem rozmów pomiędzy wenezuelskimi i amerykańskimi politykami odnośnie zniesienia sankcji. Sadzą oni, że negocjacje zakończą się sukcesem, a ropa z tego południowoamerykańskiego państwa popłynie szerokim strumieniem do Stanów Zjednoczonych. 

Ostatnie lata były trudne dla Wenezueli, ale sytuacja zaczęła się stabilizować

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ostatnie lata były dla gospodarki Wenezueli trudnym okresem. PKB tego państwa od 2014 roku nieprzerwanie spadał. Łącznie w latach 2014-2021 zmalał on o aż 80 proc. Jednakże sytuacja gospodarcza w Wenezueli w ostatnich miesiącach zaczęła się stabilizować. 

Wzrost gospodarczy Wenezueli
Źródło: Trading Economics

Obecnie inflacja w tym kraju jest już najniższa od 10 lat i jest to kontynuacja trendu spadkowego. Skumulowany wzrost cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 284,4 proc. na koniec marca. Dla porównania w całym 2021 roku inflacja w Wenezueli wyniosła 686,4 proc. Ponadto analitycy zaczęli zapowiadać, że gospodarka tego państwa pierwszy raz od 2014 roku urośnie. Choć wzrost gospodarczy Wenezueli miał był relatywnie niewielki. Zdaniem analityków Credit Suisse, miał on w bieżącym roku wynieść 4,5 proc. 

Credit Suisse: wzrost gospodarczy Wenezueli wyniesie 20%

Jednakże niedawno ten bank inwestycyjny zmienił swoje prognozy. Aktualnie spodziewa się on, że PKB Wenezueli wzrośnie w tym roku o 20 proc. Co więcej, z przeprowadzonej przez niego analizy wynika, że w 2023 roku gospodarka analizowanego państwa urośnie o 8 proc. Oznacza to, że w najbliższych latach Wenezuela będzie jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw na świecie. Jak podkreślili analitycy Credit Suisse:

To nie są literówki! Jeśli się nie mylimy, może to być jeden z największych wzrostów gospodarczych na świecie w najbliższych latach. 

Zobacz także: Alternatywne kierunki dostaw ropy dla UE to głównie Wenezuela. Wiele zależeć będzie od USA

Bank zmienił swoje prognozy, głównie ze względu na rozpoczęcie rozmów pomiędzy politykami wenezuelskimi i amerykańskimi. Rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że ceny ropy na światowych rynkach wzrosły, a podaż tego surowca znacznie spadła. Z tego powodu wiele państw zaczęło szukać alternatywnych kierunków dostaw ropy naftowej, a Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmowy z Nicolasem Maduro odnośnie zniesienia sankcji. 

Analitycy Credit Suisse przewidują, że rozmowy te zakończą się sukcesem, a ropa z południowoamerykańskiego państwa popłynie szerokim strumieniem do Stanów Zjednoczonych. Co warto zaznaczyć, to głównie dzięki temu PKB Wenezueli ma wzrosnąć aż o 20 proc. 

Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker