Europa

Rosja „przekupuje” sektor IT, aby powstrzymać exodus pracowników

Rosyjski rząd zapowiedział ogromne subsydia oraz ulgi podatkowe, aby powstrzymać exodus specjalistów IT.

Exodus specjalistów IT z Rosji

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, dochodzi do masowych migracji rosyjskiej inteligencji, w tym specjalistów z branży IT. Tylko w ciągu pierwszych 10 dni wojny wyemigrowało ponad 200 tys. osób, z czego większość stanowiły osoby wyżej wykształcone.

Zachodnie sankcje spowodowały, że światowi giganci IT — w szczególności Google, Apple czy Cisco — zaczęli zamykać swoje oddziały w Rosji i anulować kontrakty. W związku z powyższym, silnie ucierpiała coraz bardziej rozwijająca się w Rosji branża outsourcingu IT, która realizowała zlecenia dla zachodnich firm. Start-upowcy oraz pracownicy IT w wyniku zamrożenia zleceń ruszyli m.in. do Turcji, Armenii oraz Gruzji.

Do połowy marca z Rosji wyemigrowało aż 70 tys. specjalistów IT. Natomiast, według prognoz analityków, w samym kwietniu ma wyemigrować kolejne 100 tys. informatyków. Warto dodać, że exodus rosyjskich specjalistów z branży IT to nie jest efekt, tylko zachodnich sankcji i utraty dochodów z tego tytułu. Pracownicy IT obawiają się również poboru do wojska. Emigracja rosyjskiej inteligencji jest dodatkowym zagrożeniem dla funkcjonowania gospodarki.

Odpływ informatyków to tragedia dla rosyjskiej gospodarki i uderzenie w jej zdolności cybersecurity — wskazuje w rozmowie z RWE James Lewis, ekspert Center for Strategic and International Studies

Zobacz także: Rosyjski sektor IT ucieka z kraju. W kwietniu ma wyjechać 100 tys. informatyków

Władze Rosji reagują. Próbują „przekupić” sektor IT

Rosyjskie władze zauważyły problem migracji specjalistów z branży IT. W związku z powyższym zapowiedziały subsydia oraz ulgi podatkowe jako wsparcie dla firm informatycznych i specjalistów z dziedziny technologii informacyjnej.

Rezolucja przyjęta w tym tygodniu zakłada wsparcie finansowe na kwotę ok. 14 mld rubli (ponad 180 mln dolarów) i składać się będzie z dotacji oraz preferencyjnych kredytów dla firm IT. Dodatkowo, spółki IT przez trzy lata będą zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa zakłada również preferencyjne kredyty hipoteczne dla samych pracowników oraz zwolnienie ich z poboru do wojska.

Zobacz także: Koleje Rosyjskie zablokowały połączenie między Polską a Kaliningradem

Exodus zza wschodniej granicy to szansa dla Polski

Exodus zza wschodniej granicy może być szansą dla polskiej gospodarki, w której — jak w każdej innej — rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z sektora IT. O ile na napływ pracowników z Rosji nie ma co liczyć, gdyż wybierają oni inne kierunki, tak informatycy z Białorusi, a szczególnie z Ukrainy mogą zasilić polski rynek pracy. Ponadto, zlecenia dla zachodnich firm realizowane dotychczas w Rosji, Ukrainie i Białorusi przenoszą się teraz m.in. do Polski.

Do napływu specjalistów IT doszło już po wyborach prezydenckich na Białorusi. Wówczas masowe protesty, cenzura oraz odłączanie kraju od internetu zniechęciło branżę informatyczną do pozostania w kraju. Według danych dev.by od sierpnia 2020 roku do lutego 2021 roku z Białorusi wyjechało 15 proc. informatyków, w tym 42 proc. z nich wyemigrowało do Polski.

Nasz rynek już ma wiele zalet, w tym bliskość geograficzną, kulturową i językową. Możemy zachęcić najlepszych, wdrażając ułatwienia w podejmowaniu pracy dla tej grupy zawodowej, ograniczając biurokrację, zwiększając benefity i oferując możliwości rozwoju przy ciekawych projektach — wskazuje Kinga Marczak, szefowa HRS-IT

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker