Azja i Oceania

Azja dołącza do wyścigu 6G. Prace rozpoczęły Indie, Wietnam oraz Singapur

Pomimo że według naukowców pierwsze uruchomienie komercyjnej sieci 6G ma nastąpić dopiero pod koniec dekady, kraje azjatyckie intensyfikują swoje prace nad nową technologią. Obecnie kwestia ta stała się punktem konkurencji pomiędzy największymi gospodarkami.

Wyścig ku 6G – prowadzą państwa azjatyckie

Co prawda, pierwszym osiągnięciem z zakresu tej technologii mogą pochwalić się Chiny, które w 2020 roku wystrzeliły satelitę 6G. Ogłoszono również, że wspierane przez rząd laboratoria Purple Mountain osiągnęły bezprzewodową transmisję na poziomie 6G z prędkością do 206,25 gigabitów na sekundę.

Jak twierdzą chińscy naukowcy, zarejestrowana prędkość była około 10-20 razy większa niż w większości sieci 5G, co jest przełomem w komunikacji bezprzewodowej terahercowej (THz). Transmisja THz ma mieć duże znaczenie w rozwijaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR).

Zobacz także: Polskie5G coraz bliżej realizacji! Lepsze połączenie w całej Polsce?

Azja dołącza do wyścigu technologicznego

Idąc śladem Chin, inne kraje azjatyckie dołączyły do wyścigu technologicznego związanego z technologią 6G. Singapur, Indie i Wietnam mają nadzieję na osiągnięcie przełomu we wdrażaniu komercyjnych rozwiązań sieci 6G. Plany Singapuru zostały dofinansowane kwotą 50 mln USD i są częścią budowana niezależnej gospodarki cyfrowej.

Indie planują uruchomić lokalnie opracowaną technologię 6G do końca 2023 roku lub w pierwszych miesiącach 2024 roku. Indyjski minister komunikacji Ashwini Vainshaw przyznał, że państwo inwestuje znaczne środki finansowe w rozwój technologii, która ma zapewnić szybszy wzrost. Indie będą stosować swoją technologię wyłącznie na indyjskim sprzęcie, który został opracowany przez tamtejszych naukowców.

Najnowszym krajem, który zintensyfikował swoje działania nad 6G, jest Wietnam. Utworzono komitet ds. rozwoju badań. Według naukowców do 2028 roku celem jest licencjonowanie częstotliwości, zanim przejdzie ona do komercyjnego wprowadzenia.

Zobacz także: 50 lotnisk w USA będzie miało strefy buforowe od sieci 5G

W związku z badaniami nad technologią 6G coraz bardziej unaocznia się przepaść pomiędzy państwami rozwijającymi nową technologię a państwami, które jeszcze nie wdrożyły 5G. Problemy ze wdrażaniem 5G napotykają przede wszystkim Stany Zjednoczone, również ze względu na duży opór ze strony społeczeństwa. Rywalizacja pomiędzy Chinami a USA może sprawić, że w przyszłości sieć będzie mieć dwa zestawy standardów, co w teorii może zwiększyć koszty łączności i przynieść straty globalnym firmom.

30 proc. Polaków uważa, że koronawirusa powodują nowe technologie, takie jak 5G

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker