EuropaUSA

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na bałkańskich polityków! Oskarżenia o destabilizację regionu

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA nałożyło sankcje na siedem osób oraz jeden podmiot w czterech krajach Bałkanów Zachodnich. Powodem jest zagrażanie stabilności gospodarczej regionu poprzez nasilającą się korupcję, przestępczość oraz inne destabilizujące zachowania. Stany Zjednoczone nakładają sankcje najbardziej wpływowe osoby w regionie. 

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na polityków regionu Bałkanów Zachodnich

Wskutek nałożonych sankcji majątek i udziały w majątku wyznaczonych osób lub podmiotów, które znajdują się w USA lub znajdują się w posiadaniu lub pod kontrolą osób z USA zostaną natychmiastowo zablokowane oraz zgłoszone do OFAC. Zostaną wstrzymane jakiekolwiek transakcje dokonywane przez wskazane osoby lub osoby z USA na terenie Stanów Zjednoczonych działających w ich imieniu.

Podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Brian E. Nelson, skomentował decyzję:

Wyznaczeni dzisiaj ludzie stanowią poważne zagrożenie dla stabilności regionalnej, zaufania instytucjonalnego i aspiracji osób poszukujących demokratycznych i rozsądnych rządów na Bałkanach Zachodnich.  (…) Zwalczanie korupcji na całym świecie jest głównym priorytetem administracji Biden-Harris, a Ministerstwo Skarbu nie zawaha się wykorzystać wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby pociągnąć do odpowiedzialności skorumpowanych i destabilizujących aktorów.

Zobacz także: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Kto został objęty obostrzeniami gospodarczymi i dlaczego?

W uzasadnieniu nałożenia sankcji administracja Bidena podaje, że w czterech krajach obserwowane są niepokojące tendencje, które istotnie mogą zagrażać stabilności regionalnej. Wspomniano o Albanii, gdzie „przestępcy pozostają wpływowi, wykorzystując pieniądze i przemoc, by kierować poparcie dla preferowanych kandydatów.” (Więcej: Inflacja w Albanii, dzięki wysokiemu bezrobociu, dalej jest relatywnie niska).

W przypadku Albanii sankcjami zostali objęci Aqif Rakipi oraz Ylli Ndroqi. Rakipi jest posłem, który według USA ma destrukcyjny wpływ na procesy polityczne w Albanii. Waszyngton zarzuca mu przyjmowanie łapówek od organizacji przestępczych, a także przynależenie do niej. Ndroqi jest z kolei właścicielem mediów. Jego majątek został wcześniej skonfiskowany przez rząd albański. Według Waszyngtonu:

Ndroqi wykorzystywał media, które wcześniej znajdowały się pod jego kontrolą, do wyłudzania i szantażowania obywateli Albanii poprzez żądanie pieniędzy i zakupów reklamowych w zamian za wstrzymanie publikacji negatywnych informacji w mediach.

W przypadku Bośni i Hercegowiny wskazano na Asima Sarajlica, skorumpowanego polityka, który pobierał łapówki m.in. za stanowiska w BH Telecom, dużego przedsiębiorstwa państwowego BiH. Sankcjami objęto również Gordanę Tadic, pełniącą funkcję Prokuratora Generalnego Prokuratury Krajowej BiH od 2019 do 2021 roku. Wskazana polityk miała wykorzystywać swoją pozycję do promowania swoich osobistych i rodzinnych interesów, rzekomo pobierała państwowe opłaty mieszkaniowe na podstawie fikcyjnej umowy.

W Czarnogórze oskarżono Svetozara Marovica, byłego prezydenta wspólnego państwa Serbii i Czarnogóry w latach 2003–2006 o korupcję związaną z rynkiem nieruchomości w gminie Budva. Rzekomo zatwierdzał serię zakupów nieruchomości i umów budowlanych, które przyniosły znaczne zyski kilku firmom, ale spowodowały znaczne straty dla władz lokalnych.

W Północnej Macedonii objęto ograniczeniami Nikolę Gruevskiego, oskarżonego m.in. o pranie brudnych pieniędzy oraz Sasho Mijalkova, byłego szefa kontrwywiadu w Macedonii Północnej, który rzekomo angażował się w fałszowanie głosów wyborczych.

Mijalkov rzekomo zaangażował się w system fałszowania głosów i rozległą nielegalną operację podsłuchu wymierzoną w 20 000 osób, w tym polityków opozycji, sędziów i dziennikarzy, która zapewniła korzyści polityczne i gospodarcze, i która przyspieszyła dwuletni kryzys polityczny w kraju, ujawniając rzekomy rząd ingerencja w sądownictwo, kontrola nad kilkoma mediami i ingerencja wyborcza.

Zobacz także: Rosyjskie linie lotnicze straciły 79 samolotów z powodu sankcji

Tego samego dnia sankcje na serbskich urzędników z Republiki Serbskiej w Bośni nałożyła również Wielka Brytania. Ograniczeniami zostali objęci Milorad Dodik (Przedstawiciel Serbów w Prezydium Bośni i Hercegowiny) i Željka Cvijanović (Prezydent Republiki Serbskiej), oskarżani o destabilizację regionu.

Rosja traci wpływy w Azji Centralnej. Państwa regionu pośrednimi ofiarami sankcji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker