EuropaGospodarka

Najbogatsi Rosjanie są w potrzasku. Kończą się im raje podatkowe

Najbogatsi Rosjanie znaleźli się w trudnej sytuacji. Cypr, dotychczas najważniejszy dla nich raj podatkowy, zamierza pozbawić wielu rosyjskich biznesmenów obywatelstwa. W wyniku tego Ci przestaną móc korzystać z hojnych ulg podatkowych oferowanych przez wyspę, a ich finanse zaczną być prześwietlane. Do tego aktualnie Rosjanie już nie są w stanie przenosić swoich majątków do innych rajów podatkowych tak sprawnie, jak przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. 

Najbogatsi Rosjanie są w potrzasku. Cypr zamierza odebrać im obywatelstwa

Cypr, mimo swoich relatywnie małych rozmiarów, miał ogromne znacznie dla rosyjskich miliarderów. Dotychczas był on dla nich najważniejszym rajem podatkowym, w którym trzymali oni znaczną część swojego majątku. Stało się tak między innymi, dlatego że cypryjskie władze nadały wielu Rosjanom obywatelstwa, dzięki czemu ci nie tylko korzystali z hojnych ulg podatkowych, ale również ich finanse nie były w żadne sposób prześwietlane. Jednakże rozpoczęcie inwazji spowodowało, że relacje między najbogatszymi Rosjanami a cypryjskimi władzami zaczęły się ochładzać. 

Zobacz także: Nordgold, firma rosyjskiego oligarchy, stała się niewypłacalna

Co więcej, wielu z nich postanowiło przetransferować swoje aktywa z tej wyspy, aby uchronić je przed przejęciem. W taki sposób postąpił choćby Aleksiej Mordaszow potentat stalowy i właściciel największej firmy zajmującej się wydobyciem złota w Rosji. Otóż 28 lutego przeniósł on akcje o wartości 1,5 mld dolarów z podmiotu cypryjskiego do podmiotu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. 

Choć, niektórzy Rosjanie postanowili pozostawić swoje majątki na europejskiej wyspie. W taki sposób postąpili między innymi Michaił Guceriew, właściciel firmy zajmującej się produkcją ropy Russneft oraz Wadim Moszkowicz, który zbił miliardy na przejmowaniu najżyźniejszych ziem Rosji i deweloperce. Jak się okazało, była to błędna decyzja. Otóż jak poinformowała największa cypryjska gazeta Phileleftheros, tamtejsze władze zamierzają niedługo odebrać im obywatelstwo. Oznacza to, że ich majątki zostaną prześwietlone, a następnie zamrożone. 

Zobacz także: Rosyjscy oligarchowie przepisują swoje majątki, aby uchronić je przed sankcjami

Raje podatkowe pozwalają Rosjanom zabezpieczyć swój majątek

Ponadto, Rosjanie mają coraz większe problemy z transferowaniem swoich środków do rajów podatkowych. Choćby ostatnio Mordaszow postanowił przetransferować aktywa na Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Jednakże jak poinformowały w piątek władze niemieckie, ten transfer został zablokowany, a środki zamrożone. 

Co warto zaznaczyć, dla rosyjskich miliarderów raje podatkowe mają ogromne znaczenie. Jak zaznacza Ronen Palan, profesor i ekspert ds. rajów podatkowych na City University w Londynie, w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga, Rosjanie wykorzystuję je głównie po to, aby zabezpieczyć swoje aktywa. Obawiają się oni, że jeśli trzymaliby je w Rosji, to mogłyby one zostać przejęte przez władze. Do tego przenosząc aktywa do rajów podatków, zapewniają oni sobie częściową niezależność od Putina. 

Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker