Europa

Rosyjska propaganda odniosła znaczące sukcesy w Bułgarii i na Słowacji

W ostatnich tygodniach rosyjska machina propagandowa zintensyfikowała swoje wysiłki mające na celu zmienić percepcję mieszkańców Europy odnośnie tego państwa. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), rosyjska propaganda znaczące sukcesy odniosła głównie w Bułgarii i Słowacji. W tym drugim państwie aż 34 proc. populacji wierzy, że wojna na Ukrainie została celowa sprowokowana przez Zachód, a Rosja jedynie odpowiedziała na tę prowokację. 

Rosyjska propaganda odniosła znaczące sukcesy w Bułgarii i na Słowacji

W ostatnich tygodniach rosyjska machina propagandowa zintensyfikowała swoje wysiłki mające na celu zmienić percepcję mieszkańców Europy odnośnie tego państwa. Jak się okazało odniosła ona znaczący sukces w Bułgarii. Z danych przytoczonych przez analityków PIE wynika, iż co trzeci mieszkaniec tego państwa ma pozytywny stosunek do Rosji. Co więcej, 20 proc. Bułgarów chce, aby Rosja była najbliższym partnerem ich ojczyzny na arenie międzynarodowej. Choć, z drugiej strony relatywnie mało mieszkańców tego państwa uważa, że Rosja miała dobre powody, aby najechać Ukrainę. Z takowym twierdzeniem zgadza się 16 proc. Bułgarów. 

Zobacz także: Najbogatsi Rosjanie są w potrzasku. Kończą się im raje podatkowe

Co warto zaznaczyć, rosyjska propaganda większy sukces odniosła na Słowacji. Znaczna część populacji tego kraju wierzy, iż Rosja przeprowadziła inwazję po to, aby jedynie rozbroić i zdenazyfikować Ukrainę. Tak uważa aż 28 proc. Słowaków. Co więcej, co trzeci ankietowany mieszkaniec Słowacji sądzi, że Zachód celowo sprowokował Rosję i ta została zmuszona odpowiedzieć na prowokację atakując Ukrainę. Do tego, 11 proc. populacji tego państwa wierzy, iż wojna Rosji z Ukrainą jest pozorowana, a na zdjęciach występują jedynie opłaceni aktorzy i aktorki.

Mieszkańcy Łotwy, co do zasady, nie wierzą w kłamstwa Kremla

Co interesujące, rosyjska propaganda poniosła porażkę w krajach Bałtyckich. Choćby z sondażu przeprowadzonego 11 marca bieżącego roku na Łotwie wynika, iż 8,2 proc. mieszkańców tego państwa wspiera Rosję, a 21,5 proc. respondentów nie popiera żadnej ze stron wojny. Co warto zaznaczyć, aż 26 proc. populacji tego państwa stanowią Rosjanie. Jednakże nawet oni nie są przekonani, że ich państwo miało dobre powody, aby najechać Ukrainę. Otóż 21 proc. wspiera swoją ojczyznę w analizowanym konflikcie, a 22 proc. popiera Ukrainę! 

Wojna handlowa Rosji z Zachodem? Rosja byłaby bez szans

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker