FinansePolska

KUKE i Agencja Rozwoju Przemysłu pomogą polskim firmom

Polskie przedsiębiorstwa zmagają się obecnie z wieloma problemami spowodowanymi przez między innymi rosyjską inwazję. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się polscy eksporterzy, których rosyjska agresja praktycznie odcięła od 3 wschodnich rynków. Z tego powodu spółki akcyjne, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i KUKE, po przeprowadzeniu odpowiednich analiz, postanowiły stworzyć specjalną ofertę rozwiązań finansowych dla polskich firm, aby wzmocnić ich możliwości konkurowania na lokalnym i globalnym rynku.

Polscy przedsiębiorcy mierzą się z wieloma wyzwaniami

Polscy przedsiębiorcy mierzą się obecnie z wieloma wyzwaniami. Aktualnie w naszym kraju, ze względu na między innymi rosyjską inwazję, inflacja jest najwyższa od lipca 2000 r., czyli od niemal 22 lat. Do tego relatywnie szybki wzrost cen w naszym kraju przyczynił się pośrednio do wzrostu kosztów finansowania. Otóż rosnąca inflacja sprawiła, iż Narodowy Bank Polski znowu zaczął podnosić stopy procentowe. Stopa referencyjna jest już na poziomie 4,5 proc., gdy jeszcze w zeszłorocznym wrześniu wynosiła ona zaledwie 0,1 proc.

Zobacz także: Chemar, dzięki ARP S.A., znowu zaczął się rozwijać

Co warto zaznaczyć, w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się polscy eksporterzy. Otóż rosyjska agresja praktycznie odcięła ich od trzech wschodnich rynków. Z kolei dotychczas do Ukrainy, Rosji i Białorusi trafiało ok. 6 proc. polskiego eksportu.

KUKE i Agencja Rozwoju Przemysłu opracowali specjalną ofertę dla polskich firm

Z wyżej wymienionych powodów spółki akcyjne, KUKE oraz Agencja Rozwoju Przemysłu, po przeprowadzeniu odpowiednich analiz, postanowiły podpisać umowę o współpracy. W jej ramach będą one oferować polskim firmom rozwiązania finansowe, które pomogą im konkurować zarówno na lokalnym, jak i na globalnym rynku. Zdaniem przedstawicieli ARP S.A. największym zainteresowaniem będą cieszyć się gwarancje finansowania inwestycji krajowych generujących eksport oraz gwarancje finansowania obrotowego udostępniane eksporterom.

Co warto zaznaczyć, rozwiązania finansowe stworzone przez te dwa przedsiębiorstwa, oferowane będą na warunkach korzystniejszych od tych rynkowych. Jak poinformował Konrad Trzonkowski, Dyrektor Zarządzający ARP S.A.:

Krajowi i zagraniczni przedsiębiorcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na finansowanie, którego często nie mogą pozyskać w innych komercyjnych instytucjach finansowych np. z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń. W ARP staramy się wychodzić poza standardy finansowania korporacyjnego, organizując alternatywne możliwości zabezpieczenia oferowanego finansowania np. poprzez poręczenia w ramach Krajowej Grupy Poręczeniowej, czy też w ostatnim czasie, poprzez zawartą umowę z Europejskim Funduszem Gwarancyjnym. Uzupełniając wspomnianą paletę zabezpieczeń, instrumenty gwarancyjne KUKE pozwolą na szerszą dystrybucję powierzonego nam kapitału, szczególnie w okresie istotnych turbulencji geopolitycznych.

Pożyczka antyinflacyjna od ARP ma pomóc polskiemu sektorowi MŚP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker