Azja i Oceania

Rekordowo niskie emisje gazów cieplarnianych w Japonii. Państwo inwestuje w energetykę słoneczną

Według raportu emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadły do rekordowo niskiego poziomu. Wobec dobrych wyników kraj zwiększył swój cel klimatyczny na 2030 rok. 

Emisje w Japonii – zmiana tendencji

Poziom emisji gazów cieplarnianych na przełomie 2020/2021 był najniższy od 1990/1991, czyli od kiedy Japonia zaczęła gromadzić i analizować dane. Japońskie Ministerstwo Środowiska informuje, że niski poziom zanieczyszczeń wynika najprawdopodobniej ze wstrzymania działalności produkcyjnej, co bezpośrednio było związane z pandemią. Do wyniku pośrednio przyczynił się również rosnący udział OZE w azjatyckiej gospodarce.

Energia odnawialna stanowiła 19,8% produkcji energii elektrycznej o wartości 1,00 bln kWh w sezonie 2020/21, co stanowi wzrost o 1,6 pkt proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Emisje regularnie spadają od siedmiu lat.

Zobacz także: Japonia chce zacieśnić więzi gospodarcze z Indiami. Zainwestuje tam ponad 40 mld USD

Wzrost znaczenia energetyki słonecznej

W związku z bardzo dobrymi wynikami Japonia zdecydowała się na podniesienie celu klimatycznego. W kwietniu minionego roku zobowiązano się do zmniejszenia emisji o 46% (w stosunku do poziomu z 2013 roku) do 2030 roku zamiast poprzedniego celu 26%. Według ekspertów, jeśli uda się osiągnąć cel, emisje w 2030 roku wyniosą 0,76 mld ton.

Masayuki Koiwa, dyrektor w Ministerstwie Środowiska, powiedział:

Aby osiągnąć cel na 2030 r. i nasz cel neutralności węglowej na 2050 r., musimy zmaksymalizować wykorzystanie energii odnawialnej. Ministerstwo będzie promować energetykę słoneczną w szczególności, aby osiągnąć cel na 2030 r., ponieważ ta metoda wytwarzania może być szybko zastosowana.

Emisje odnotowane w okresie 2020/21 oznaczają spadek o 18,4% w porównaniu z poziomem z 2013 roku.

Zobacz także: Nowy transport multimodalny między Japonią a Europą

Aby zrealizować cel na 2030 rok, Japonia musi zmaksymalizować znaczenie OZE w gospodarce. Ministerstwo Środowiska planuje promować przede wszystkim energetykę słoneczną. Emisje w Japonii wykazywały tendencję wzrostową po katastrofie w Fukushimie 2011 roku, której następstwem było zamknięcie elektrowni jądrowych i uzależnienie się od paliw kopalnych. W ostatnich latach zintensyfikowano prace nad inwestycjami w OZE, wobec czego Japonia to aktualnie jedno z niewielu państw, któremu rzeczywiście udaje się w istotnym stopniu zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych (Więcej: Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów).

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Polecane artykuły

Back to top button