Azja i Oceania

Rekordowo niskie emisje gazów cieplarnianych w Japonii. Państwo inwestuje w energetykę słoneczną

Według raportu emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadły do rekordowo niskiego poziomu. Wobec dobrych wyników kraj zwiększył swój cel klimatyczny na 2030 rok. 

Emisje w Japonii – zmiana tendencji

Poziom emisji gazów cieplarnianych na przełomie 2020/2021 był najniższy od 1990/1991, czyli od kiedy Japonia zaczęła gromadzić i analizować dane. Japońskie Ministerstwo Środowiska informuje, że niski poziom zanieczyszczeń wynika najprawdopodobniej ze wstrzymania działalności produkcyjnej, co bezpośrednio było związane z pandemią. Do wyniku pośrednio przyczynił się również rosnący udział OZE w azjatyckiej gospodarce.

Energia odnawialna stanowiła 19,8% produkcji energii elektrycznej o wartości 1,00 bln kWh w sezonie 2020/21, co stanowi wzrost o 1,6 pkt proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Emisje regularnie spadają od siedmiu lat.

Zobacz także: Japonia chce zacieśnić więzi gospodarcze z Indiami. Zainwestuje tam ponad 40 mld USD

Wzrost znaczenia energetyki słonecznej

W związku z bardzo dobrymi wynikami Japonia zdecydowała się na podniesienie celu klimatycznego. W kwietniu minionego roku zobowiązano się do zmniejszenia emisji o 46% (w stosunku do poziomu z 2013 roku) do 2030 roku zamiast poprzedniego celu 26%. Według ekspertów, jeśli uda się osiągnąć cel, emisje w 2030 roku wyniosą 0,76 mld ton.

Masayuki Koiwa, dyrektor w Ministerstwie Środowiska, powiedział:

Aby osiągnąć cel na 2030 r. i nasz cel neutralności węglowej na 2050 r., musimy zmaksymalizować wykorzystanie energii odnawialnej. Ministerstwo będzie promować energetykę słoneczną w szczególności, aby osiągnąć cel na 2030 r., ponieważ ta metoda wytwarzania może być szybko zastosowana.

Emisje odnotowane w okresie 2020/21 oznaczają spadek o 18,4% w porównaniu z poziomem z 2013 roku.

Zobacz także: Nowy transport multimodalny między Japonią a Europą

Aby zrealizować cel na 2030 rok, Japonia musi zmaksymalizować znaczenie OZE w gospodarce. Ministerstwo Środowiska planuje promować przede wszystkim energetykę słoneczną. Emisje w Japonii wykazywały tendencję wzrostową po katastrofie w Fukushimie 2011 roku, której następstwem było zamknięcie elektrowni jądrowych i uzależnienie się od paliw kopalnych. W ostatnich latach zintensyfikowano prace nad inwestycjami w OZE, wobec czego Japonia to aktualnie jedno z niewielu państw, któremu rzeczywiście udaje się w istotnym stopniu zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych (Więcej: Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów).

Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker