AmerykiGospodarka

Wzrost cen w Argentynie osiągnął rekordowe tempo. Inflacja jedynie w ciągu miesiąca wzrosła o 6,7%

Inflacja w Argentynie z każdym miesiącem coraz mocniej przyspiesza. W marcu w stosunku do lutego zwiększyła się ona aż o 6,7 proc. Takiego miesięcznego jej wzrostu nie było od 2002 roku. Co warto zaznaczyć, relatywnie szybki wzrost cen w Argentynie doprowadził do wybuchu protestów i strajków między innymi kierowców ciężarówek. 

Wzrost cen w Argentynie osiągnął rekordowe tempo, a mieszkańcy protestują

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Argentynie przyspieszała już od wielu miesięcy. Jednakże tak znacznego jej wzrostu w marcu nie spodziewali się nawet ekonomiści. Ci ankietowani przez agencję prasową Reuters wskazali, że miesięczny wzrost inflacji nie przekroczy 5,8 proc. Z kolei ten faktycznie wyniósł aż 6,7 proc. Tak szybko ceny nie wzrosły tam od 2002 roku. Co warto zaznaczyć, za marcowy wzrost odpowiedzialna była głównie rosyjska inwazja. Ta doprowadziła do tego, że znacznie podrożały paliwa oraz żywność w tym południowoamerykańskim państwie.

Inflacja w Argentynie
Źródło: agencja prasowa Reuters

Roczna inflacja w marcu wyniosła 55,1 proc., gdy jeszcze w lutym była ona o 2,8 pkt proc. niższa. Ten wynik również zaskoczył tamtejszych analityków. Ci spodziewali się, że osiągnie ona poziom 53,8 proc. r/r. Co więcej, eksperci przewidują, że do końca roku może ona osiągnąć nawet 60 proc. Jak zaznaczają redaktorzy Reuters, tak wysoka inflacja bardzo negatywnie odbija się na portfelach Argentyńczyków, który już i tak są w trudnej sytuacji. Aktualnie prawie 40 proc. z nich żyje w ubóstwie. 

Zobacz także: Inflacja w Argentynie przekracza 50%, a rząd nakłada embargo na eksport soi

Szybki wzrost cen doprowadził do tego, że na terenie Argentyny wybuchły protesty. W środę przez Buenos Aires przeszła demonstracja, której uczestnicy domagali się większego wsparcia ze strony państwa. Z kolei w poniedziałek strajkować zaczęli kierowcy ciężarówek zrzeszeni w Federacji Argentyńskich Przewoźników. Jednakże ten już się skończył, a strajkujący wywalczyli 20 proc. podwyżkę płac. 

Nie tylko Argentyna zmaga się z wysoką inflacją

Co warto zaznaczyć w innych państwach Ameryki Południowej również wybuchły protesty ze względu na relatywnie wysoką inflację. Choćby w Peru, gdzie w marcu była ona najwyższa od 20 lat, w stolicy wybuchły zamieszki, a kierowcy postanowili zablokować najważniejsze drogi w kraju.

Wzrost cen w Peru doprowadził do protestów. Inflacja wyniosła 6,83%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker