GospodarkaPolska

ARP S.A. podpisała umowę powołującą do życia Klaster Wodorowy

W zeszłym roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wraz z ponad 20 innymi podmiotami podpisała list intencyjny w sprawie utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW), której liderem stał się PKN ORLEN. Teraz ARP S.A. dokonała kolejnego kroku w sprawie rozwoju gospodarki wodorowej na Mazowszu. Otóż podpisała ona umowę powołującą do życia Klaster Wodorowy w ramach MDW.

W ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej zaczął funkcjonować Klaster Wodorowy

W  październiku 2021 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała list intencyjny wspólnie z 24 innymi podmiotami, w sprawie utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Jej liderem stała się spółka PKN ORLEN. To właśnie ten koncern od tamtego momentu jest odpowiedzialny m.in. za określenie celów Doliny i przygotowanie strategii jej działania.

Zobacz także: Mazowiecka Dolina Wodorowa coraz bliżej. Podpisano list intencyjny

Prace nad utworzeniem MDW szły bardzo sprawnie, a ostatnio miał miejsce kolejny ważny krok w sprawie jej utworzenia. Otóż Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała umowę powołującą Klaster Wodorowy, który będzie funkcjonował w ramach MDW. Podpis złożył sam wiceprezes ARP S. A., Sebastian Dąbski. Do tego, w wydarzeniu, na którym podpisano umowę, wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

Wiele podmiotów będzie pracowało nad produkcją i magazynowaniem wodoru

Co warto zaznaczyć, w ramach Klastra Wodorowego będą funkcjonować zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje badawcze oraz uniwersytety. Jak poinformowali na portalu społecznościowym LinkedIn przedstawiciele ARP S.A., w Klastrze wezmą udział przedstawiciele takich firm i instytucji jak: PKN ORLEN S.A., Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki, Politechnika Warszawska, KAPE Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Technicznych Wojsk Lotniczych, PESA Bydgoszcz S.A., Alstom, Siemens Energy, Komunikacja Miejska Płock, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, UNIQUATE, BZPG Stomil S.A., NanoSpaceLab sp. z o.o., Instytut Informatyki i Optoelektroniki, Politechnika Łódzka, OMIS Group, Centrum Łukasiewicz, Polska Spółka Gazownictwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, PERN S.A., Polish Investment and Trade Agency PAIH i Microsoft.

Zobacz także: Enova dofinansowuje pierwszy na świecie masowiec napędzany wodorem

Głównym zadaniem stojącym przed Klastrem Wodorowym będzie produkcja i magazynowanie zero- i niskoemisyjnego wodoru. Dzięki tak dużemu skupieniu organizacji w ramach Klastra będzie możliwe osiągnięcie tzw. efektów skali, co przyczyni się do przyspieszenia rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Organizacje będą mogły się wymieniać między sobą pomysłami i wiedzą, co znacznie usprawni proces innowacyjny.

Rozwój gospodarki wodorowej jest bardzo ważny dla ARP S.A.

Co warto zaznaczyć, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. już wielokrotnie pokazywała, że rozwój gospodarki wodorowej w Polsce jest dla niej bardzo ważny. Obecnie osoby zatrudnione w tej spółce pracują nad utworzeniem 4 dolin wodorowych: Podkarpackiej Doliny Wodorowej, Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, Mazowieckiej Doliny Wodorowej oraz Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej. Ponadto ARP S.A. prowadzi obecnie ogólnopolski portal wodorowy h2poland.eu. Na nim można znaleźć informacje między innymi na temat rozwoju dolin wodorowych w naszym kraju.

Z inicjatywy ARP S.A. powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker