Azja i Oceania

Indie chcą osiągnąć cel eksportowy 1 bln dolarów do 2030 roku. Pomóc ma umowa z GCC

Indie to obecnie najszybciej rozwijająca się gospodarka świata. Państwo dąży do zawarcia jak największej liczby umów o wolnym handlu z GCC, UE i Wielką Brytanią. Ambicją Indii jest osiągnięcie celu eksportowego w wysokości 1 bln dolarów do 2030 roku.

Najszybciej rozwijająca się gospodarka świata – coraz większy wolumen eksportu

W tym roku zawarto już umowy z ZEA oraz Australią. Pozytywnie zakończyło się również zacieśnianie relacji gospodarczych z Wielką Brytanią (Więcej: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej). Eksport w Indiach rósł w ubiegłym miesiącu w tempie najszybszym od 1989-90 do rekordowych 418 mld dolarów, podczas gdy import osiągnął poziom 610 mld dolarów, również najwyższy w historii.

Kluczowymi kategoriami produktów przeznaczonymi na eksport według Konfederacji Przemysłu Indyjskiego mają być: farmaceutyki, maszyny elektryczne, pojazdy, tworzywa sztuczne, meble i tekstylia. Mniejsze znaczenie mają mieć paliwa, klejnoty i biżuteria. Konfederacja wyznaczyła również cel 5% udziału w eksporcie światowym do 2030 roku, co oznacza 11-krotny wzrost 0,55% udziału w 2019 roku.

Zobacz także: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Indie zacieśniają relacje z GCC

W osiągnięciu ambitnego planu ma pomóc bliskie partnerstwo z krajami GCC. GCC (Gulf Cooperation Council) składa się Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. Umowa o partnerstwie gospodarczym między Indiami a ZEA ma wejść w życie 1 maja 2022 roku. Na jej podstawie przedsiębiorstwa obu krajów mogą liczyć na podniesienie dwustronnej wymiany handlowej do 250 mld dolarów do 2030 roku. W roku fiskalnym 2021 Indie importowały z krajów GCC towary o wartości 80,5 mld dolarów, podczas gdy eksport wyniósł 40,5 mld dolarów. Ok. 50% tego handlu odbywa się z ZEA. Dla porównania, eksport towarów z Indii do krajów UE wyniósł ok. 57 mld dolarów w latach 2021-22 (kwiecień-luty), podczas gdy import wyniósł 46,36 mld dolarów.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Współpraca handlowa z GCC ma pozwolić Indiom na osiągnięcie ambitnego celu eksportowego, który pozwoli państwu znaleźć się w czołówce gospodarek. Zmiany ekonomiczne mają pociągać za sobą przemiany kulturowe, w tym polepszenie życia Hindusów oraz minimalizowanie wpływu archaicznego systemu kastowego na społeczeństwo.

Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker