Azja i Oceania

Indie chcą osiągnąć cel eksportowy 1 bln dolarów do 2030 roku. Pomóc ma umowa z GCC

Indie to obecnie najszybciej rozwijająca się gospodarka świata. Państwo dąży do zawarcia jak największej liczby umów o wolnym handlu z GCC, UE i Wielką Brytanią. Ambicją Indii jest osiągnięcie celu eksportowego w wysokości 1 bln dolarów do 2030 roku.

Najszybciej rozwijająca się gospodarka świata – coraz większy wolumen eksportu

W tym roku zawarto już umowy z ZEA oraz Australią. Pozytywnie zakończyło się również zacieśnianie relacji gospodarczych z Wielką Brytanią (Więcej: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej). Eksport w Indiach rósł w ubiegłym miesiącu w tempie najszybszym od 1989-90 do rekordowych 418 mld dolarów, podczas gdy import osiągnął poziom 610 mld dolarów, również najwyższy w historii.

Kluczowymi kategoriami produktów przeznaczonymi na eksport według Konfederacji Przemysłu Indyjskiego mają być: farmaceutyki, maszyny elektryczne, pojazdy, tworzywa sztuczne, meble i tekstylia. Mniejsze znaczenie mają mieć paliwa, klejnoty i biżuteria. Konfederacja wyznaczyła również cel 5% udziału w eksporcie światowym do 2030 roku, co oznacza 11-krotny wzrost 0,55% udziału w 2019 roku.

Zobacz także: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Indie zacieśniają relacje z GCC

W osiągnięciu ambitnego planu ma pomóc bliskie partnerstwo z krajami GCC. GCC (Gulf Cooperation Council) składa się Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. Umowa o partnerstwie gospodarczym między Indiami a ZEA ma wejść w życie 1 maja 2022 roku. Na jej podstawie przedsiębiorstwa obu krajów mogą liczyć na podniesienie dwustronnej wymiany handlowej do 250 mld dolarów do 2030 roku. W roku fiskalnym 2021 Indie importowały z krajów GCC towary o wartości 80,5 mld dolarów, podczas gdy eksport wyniósł 40,5 mld dolarów. Ok. 50% tego handlu odbywa się z ZEA. Dla porównania, eksport towarów z Indii do krajów UE wyniósł ok. 57 mld dolarów w latach 2021-22 (kwiecień-luty), podczas gdy import wyniósł 46,36 mld dolarów.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Współpraca handlowa z GCC ma pozwolić Indiom na osiągnięcie ambitnego celu eksportowego, który pozwoli państwu znaleźć się w czołówce gospodarek. Zmiany ekonomiczne mają pociągać za sobą przemiany kulturowe, w tym polepszenie życia Hindusów oraz minimalizowanie wpływu archaicznego systemu kastowego na społeczeństwo.

Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy

Polecane artykuły

Back to top button