USA

Goldman Sachs: szanse na recesję w USA wyniosą 35% w ciągu 2 lat

Gospodarka USA znajduje się w trudnej sytuacji. USA wychodzą ze stanu pandemii, zmagając się z wysoką inflacją, na którą wpływają również nadwyrężone łańcuchy dostaw i ekonomiczne reperkusje wojny w Ukrainie. Zdaniem Goldman Sachs szanse na recesję w USA wyniosą 35% w ciągu najbliższych 2 lat.

Recesja w USA – pojawiają się pierwsze obawy

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się obawy o wystąpienie recesji. Według ekonomistów Goldman Sachs szanse na recesję wynoszą ok. 15% w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 35% w ciągu 24 miesięcy. Jeden z cenionych ekspertów finansowych twierdzi, że giełda może spaść nawet o 40%. USA boryka się z presją, ponieważ łańcuchy dostaw napotykają kolejne problemy, a ceny konsumpcyjne gwałtownie rosną w obliczu wojny we wschodniej Europie.

Zobacz także: Inflacja w USA jest najwyższa od ponad 40 lat!

Prognozy gospodarcze Goldman Sachs

Główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius, przedstawił główną prognozę dla gospodarki amerykańskiej według Goldman Sachs:

Rezerwa Federalna stoi przed trudną ścieżką do miękkiego lądowania, a Goldman spodziewa się, że szanse na recesję w USA wyniosą 35% w ciągu najbliższych dwóch lat. Teraz widzimy szanse na recesję na około 15% w ciągu najbliższych 12 miesięcy i 35% w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Dodał również, że według historycznych wzorców gospodarka jest chwiejna i bardziej podatna na wstrząsy. Po 11 z 14 cykli zaostrzania polityki pieniężnej od czasów II wojny światowej na przestrzeni dwóch lat nastąpiła recesja. Hatzius wspomniał także, że:

Według wartości nominalnej te historyczne wzorce sugerują, że Fed stoi przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ jego celem jest zamknięcie luki między miejscami pracy a pracownikami i sprowadzenie inflacji z powrotem do celu na poziomie 2%.

Zobacz także: Pandemia zwiększyła sprzedaż e-commerce w USA o 219 miliardów

Pojawiają się również głosy przewidujące nieco inny scenariusz. Dyrektor inwestycyjny Bridgewater Associates, Ray Dalio, w wywiadzie dla Yahoo Finance Presents przyznał, że stagflacja jest najbardziej realną perspektywą. Fed stoi przed trudnym zadaniem. Pomimo że giełda wciąż nie prognozuje recesji, eksperci zaczynają przygotowywać się na podobny scenariusz gospodarczy. Jeśli inflacja za rok będzie się utrzymywać na równie wysokim poziomie, będzie negatywnie oddziaływać zarówno na rynki, jak i gospodarkę.

Biden chce, aby wydobycie ropy w USA rosło, więc złamał obietnicę wyborczą

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker