Europa

UE wydała 4 razy więcej na import surowców z Rosji niż na pomoc dla Ukrainy

W pierwszym miesiącu wojny na Ukrainie wartość importu surowców energetycznych z Rosji do Unii Europejskiej była czterokrotnie wyższa niż unijna pomoc dla Ukrainy. 

UE wydała 4 razy więcej na import surowców z Rosji niż na pomoc dla Ukrainy

Z poniższego wykresu opublikowanego przez europejski think thank ekonomiczny Bruegel wynika, że w pierwszym miesiącu wojny na Ukrainie pomoc ze strony Unii Europejskiej była 4 razy mniejsza niż wartość importu rosyjskich surowców energetycznych (na stan z 27 marca). Szacuje się, że unijne wsparcie wyniosło nieco ponad 5 mld euro wobec importu surowców z Rosji o wartości ok. 22 mld euro.

Oczywiście, na początku kwietnia UE zablokowała import rosyjskiego węgla. Poniższy wykres pokazuje jednak, że skutek tej decyzji dla „finansowania machiny wojennej” będzie marginalny, gdyż import węgla stanowi niewielką część całkowitego importu surowców energetycznych z Rosji. Embargo na rosyjski węgiel to bardziej symboliczna odpowiedź na zbrodnie wojenne wojsk rosyjskich, aniżeli realny cios dla Putina.

Zobacz także: Eurostat: zależność Polski od importu gazu wzrosła i wynosi 84%

Kto najbardziej pomaga Ukrainie?

Z raportu opublikowanego przez niemiecki Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii wynika, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania w największym stopniu wspierają Ukrainę. Do 27 marca Stany Zjednoczone przeznaczyły aż 7,6 mld euro na pomoc dla ukraińskiego społeczeństwa oraz wojsk.

To niezwykłe, że same Stany Zjednoczone dają znacznie więcej niż cała UE, w której bezpośrednim sąsiedztwie szaleje wojna — wskazuje dyrektor ds. badań w Instytucie w KIlonii, Christoph Trebesch

Zobacz także: W odpowiedzi na unijne sankcje Białoruś zakazuje wjazdu ciężarówkom z UE

Biorąc pod uwagę wielkości gospodarek, największe wsparcie płynie z Estonii, Polski oraz Litwy. 

Geograficzna bliskość Ukrainy wydaje się odgrywać główną rolę w zaangażowaniu krajów Europy Wschodniej. Ale Wielka Brytania wyróżnia się również jako zwolennik Ukrainy, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w stosunku do wyników gospodarczych — podkreśla dyrektor Instytutu

Eksperci niemieckiego Instytutu dodają również, że obecna pomoc finansowa oraz wojskowa dla Ukrainy powinna ulec rozszerzeniu, ponieważ dotychczasowe wsparcie jest niewielkie w porównaniu do możliwości finansowych państw zachodnich.

Infrastruktura Ukrainy uległa zniszczeniu w 30 procentach. W odbudowie mogą pomóc rosyjskie aktywa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker