AmerykiGospodarka

Zasoby litu w Meksyku zostaną znacjonalizowane. Inwestorzy są zaniepokojeni

Izba niższa parlamentu w Meksyku uchwaliła projekt ustawy zgłoszony przez prezydenta. Jeśli Senat postąpi podobnie, to lit zostanie uznany za minerał strategiczny i w życie wejdzie zakaz prowadzenia prywatnych działań mających na celu jego poszukiwanie i wydobycie. Jak zaznaczają analitycy ustawa otwiera drogę władzom do tego, aby całe zasoby litu w Meksyku znacjonalizować. Sytuacja ta doprowadziła do wzrostu obaw wśród inwestorów, szczególnie tych chińskich. Otóż to właśnie oni wydali stosunkowo najwięcej środków na to, aby lit na terenie analizowanego państwa wydobywać. 

Zasoby litu w Meksyku zostaną znacjonalizowane

W poniedziałek prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, postanowił wykorzystać konstytucyjne prawo, umożliwiające mu złożenie ograniczonej liczby projektów ustaw bezpośrednio do rozpatrzenia przez parlament, z pominięciem komisji. Ustawa przez niego zaproponowana ma na celu uznać lit za minerał strategiczny. Oznacza to, że po wejściu jej w życie prywatne poszukiwanie i wydobycie litu zostałoby zabronione. 

Zobacz także: Meksyk zaprzestał dotowania benzyny na północy kraju, gdyż Amerykanie doprowadzili tam do niedoborów

Na konferencji prasowej, na której zapowiedział, że złoży projekt ustawy do parlamentu pokreślił on, jak bardzo ważne jest, aby analizowane prawo zostało uchwalone. Stwierdził on:

Zwracam się z apelem do ustawodawców, abyśmy chronili lit i stworzyli firmę, która będzie zajmować się wszystkim, co jest związane z litem, korzystając ze wsparcia ośrodków badawczych w kraju i doświadczeń innych państw.

Apel prezydenta najwidoczniej przekonał członków niższej izby parlamentu, gdyż zaledwie 24 godziny po tym, jak projekt ustawy do nich trafił, został uchwalony. Aktualnie projekt jest w rękach Senatu, który zdaniem analityków portalu Minning.com najprawdopodobniej również będzie za tym, aby prawo weszło w życie. 

Co warto zaznaczyć, jeśli ustawa ta zostanie uchwalona, otworzy ona furtkę prawną, która umożliwi nacjonalizację zasobów litu w Meksyku. Co prawda prezydent na konferencji zapewniał, że wcześniej przyznane prywatnym firmom kontrakty na wydobycie litu nie zostaną rozwiązane, ale już zmienił on zdanie. We wtorek stwierdził, że wszystkie kontrakty zostaną zweryfikowane. Oznacza to, że władza będzie mogła uznać niektóre przyznane koncesje na wydobycie litu, jako niezgodne z prawem i je po prostu unieważnić. 

Zobacz także: Meksyk rozwija się bardzo wolno pomimo ogromnego potencjału. Co stoi na przeszkodzie?

Chińscy inwestorzy są zaniepokojeni, a ustawa może naruszać USMCA

Inicjatywa prezydenta już sprawiła, że inwestorzy zaczęli się obawiać, że posiadane przez nich koncesje mogą im zostać niedługo odebrane. Szczególnie zaniepokoi są chińscy inwestorzy. Ci posiadają firmę Bacanora Lithium, która obecnie rozwija projekt Sonora w północno-zachodniej części kraju. W jego ramach od 2023 roku firma ma produkować 35 tys. ton litu rocznie. 

Do tego, jak wskazuje Kenneth Smith Ramos, zajmujący się przez lata negocjacjami technicznymi w ramach nieistniejącego już porozumienia NAFTA, ustawa ta narusza Umowę pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą (USMCA). Kiedy została ona zwarta w 2020 roku, lit nie był wtedy uznany przez Meksyk za minerał strategiczny. Z tego powodu, uznanie go teraz za niego narusza warunki USMCA. 

Inflacja w Meksyku zaskoczyła ekonomistów. Banxico podnosi stopy procentowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker