Europa

Niemiecki przemysł niepokoi. Tak źle nie było od 1949 roku!

Niemiecki przemysł nie był w takim stanie od lat 40. ubiegłego wieku. Najnowszy odczyt pokazał, że inflacja producencka u naszego sąsiada wynosi już ponad 30%. To o połowę więcej niż w Polsce.

Inflacja PPI (producencka) w Niemczech wystrzeliła. Najnowszy odczyt pokazał, że ceny w niemieckich fabrykach rosną najszybciej przynajmniej od 1949 roku.

Niemiecki przemysł odczuwa skutki wojny na Ukrainie

W marcu ceny w niemieckim przemyśle rosły w tempie 30,9% w ujęciu rocznym. Jeszcze w lutym było to 25,9%. Ceny rosną także m.in. w Polsce, gdzie dynamika osiągnęła już 20%, zbliżając się tym samym do 27-letniego maksimum. Wzrost jest jednak o 1/3 mniejszy od niemieckiego.

Wykres 1. Inflacja PPI w Polsce i Niemczech.

Źródło: Analizy Pekao.

Wojna na Ukrainie napędza wzrost cen

Tak duży wzrost cen to pokłosie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ciągu ostatniego miesiąca ceny wzrosły o 4,9%. Jak zauważają ekonomiści banku Pekao, głównym winowajcą takiej dynamiki są rosnące ceny energii, które wzrosły aż o 80% w ciągu ostatniego roku. To z kolei skutek wysokich notowań surowców energetycznych. Niepewność na rynku surowców energetycznych wywindowała ceny gazu czy ropy na znacznie wyższe poziomy. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Rosja należy do globalnych liderów w handlu surowcami energetycznymi.
Wojna nie jest jednak jedynym powodem. Do innych należą m.in. niezwykle wysokie ceny frachtu czy zaburzania w globalnym handlu wywołane polityką Chin, które z powodu rozprzestrzenia się COVID, zaczęły zamykać całe miasta. Kolejka kontenerów do Szanghaju się wydłuża, a towary utknęły w porcie. Zaburzania w łańcuchach dostaw widać w cenach wyrobów pośrednich, które wzrosły o 23,3% r/r.

Problemy niemieckiego przemysłu

Niemiecki przemysł od początku pandemii boryka się z dużymi problemami. Gdy polscy producenci biją kolejne rekordy, ci w Niemczech mają znacznie gorszą sytuację. Głównym powodem jest duża rola motoryzacji w niemieckim przemyśle. Sektor ten w czasie pandemii znacznie się skurczył, a problemy z dostępnością podzespołów uniemożliwiają mu powrót do przedpandemicznych poziomów. Dużym problemem jest też duże uzależnienie niemieckiej gospodarki od rosyjskiego gazu. To z kolei oddziałuje także na Polskę, która pozyskuje nawóz z niemieckiego sektora chemicznego.

Niemcy: ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 60 lat!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker