GospodarkaPolska

Inflacja HICP w Polsce: na tle państw regionu wypadliśmy przeciętnie

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w marcu rok do roku 10,2 proc. Na tle państw Unii Europejskiej, wypadliśmy nie najlepiej, gdyż średnie tempo wzrostu cen w tych krajach wyniosło 7,8 proc. Z kolei w porównaniu z państwami z naszego regionu wypadliśmy przeciętnie. 

Ceny na terenie UE w najszybszym tempie rosły na Litwie

Jak co miesiąc, Eurostat opublikował Zharmonizowany Wskaźnik Cen Konsumpcyjnych (HICP). Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w zeszłym miesiącu rekordzistą pod względem tempa wzrostu cen była Litwa. Inflacja HICP na terenie tego państwa wyniosła aż 15,6 proc. rok do roku. Z kolei na drugim miejscu uplasowała się Estonia z wynikiem 14,8 proc. r/r. W państwach tych ceny rosły w tak szybkim tempie głównie ze względu na rosyjską inwazję. Choćby na jej skutek na całym świecie podrożały transport oraz żywność. Na Litwie dobra należące do tej pierwszej kategorii były, według metodologii krajowej, aż o 22,1 proc. droższe rok do roku, a te do tej drugiej o 17,1 proc. 

Inflacja HICP na terenie Unii Europejskiej
Źródło: Eurostat

Zobacz także: MFW: inflacja w 2023 roku wzrośnie tylko w dwóch państwach Europy – w Polsce i na Białorusi

Inflacja HICP w Polsce: na tle państw regionu wypadliśmy przeciętnie

Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym powyżej wykresie wynika również, że inflacja HICP w Polsce w marcu wyniosła 10,2 proc. r/r. Oznacza to, że pod względem wzrostu cen na tle państw Unii Europejskiej nie wpadamy najlepiej. Otóż w krajach tych średnie tempo wzrostu cen wyniosło 7,8 proc. r/r, czyli było ono niższe aż o 2,4 pkt proc. od tego w Polsce. Ponadto, w porównaniu z państwami strefy euro wypadamy jeszcze gorzej, gdyż średni poziom inflacji wyniósł na terenie tej strefy 7,4 proc. r/r.

Jednakże warto zaznaczyć, że na tle państw regionu wypadamy przeciętnie. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w państwach takich jak Bułgaria czy Rumunia nieznacznie odbiega od tej w naszym kraju. Przeciętnie w 6 naniesionych na wykres państwach inflacja HICP była na poziomie ok. 10 proc. 

Inflacja HICP w Polsce
Źródło: Mateusz Walewski, Twitter

Zobacz także: Inflacja w Rumunii osiągnęła dwucyfrowy poziom, a bank centralny powoli podnosi stopy procentowe

Do tego, z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że na tle regionu wypadamy relatywnie dobrze pod względem wzrostu cen żywności. Jak stwierdził na Twitterze Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, taki stan rzecz jest zasługą tarczy antyinflacyjnej, w ramach której wprowadzono zerowy VAT na żywność, ale nie tylko. Analityk wskazał, że pomogła nam również silna pozycja na rynku żywności i wysoka konkurencja wewnętrzna. 

Wzrost cen żywności w Polsce i krajach regionu
Źródło: Mateusz Walewski, Twitter

Inflacja w Polsce jest najwyższa w XXI wieku. Winna rosyjska inwazja

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker