Europa

Wschód goni zachód. Polska bogatsza od Portugalii, a Litwa od Hiszpanii

Doczekaliśmy w końcu momentu, gdy PKB Polski przegonił PKB Portugalii. Od teraz możemy oficjalnie mówić o tym, że jesteśmy bogatsi od Portugalczyków. To kolejna, po Grecji, zachodnia gospodarka, którą prześcignęliśmy po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Jak wynika z najnowszych, opublikowanych przez Eurostat danych dotyczących poziomu PKB per capita w krajach UE, Polskę przegoniła Portugalię. Inną ciekawą statystyką jest także poziom PKB naszego sąsiada — Litwy. Z danych przedstawionych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, że jest on już wyższy od Hiszpańskiego.

PKB Polski — kiedyś byliśmy na szarym końcu, dziś zbliżamy się do połowy stawki

Głównym powodem niższego niż na zachodzie, poziomu gospodarczego w naszym kraju jest okres PRLu. Nasz kraj stał się wtedy jednym z najbiedniejszych narodów w całej Europie. Jak wynika z szacunków MFW, w 1990 roku wyprzedzała nas praktycznie cała Europa. Jedynym biedniejszym od nas krajem Europy była wówczas Albania. Bogatsze od nas były takie kraje jak Węgry, Rumunia, Bułgaria czy Turcja. Nie było co porównywać nas do takich państw jak np. Czechosłowacja. Nawet wiele pozaeuropejskich państw było od nas bogatsze. Wśród państw o wyższym PKB per capita (siła nabywcza pieniądza) znalazły się takie kraje jak Gabon, Meksyk, Iran, Argentyna, Urugwaj, Botswana, Algieria, Brazylia, czy nawet Surinam.

Zobacz też: Polska goni zachód. PKB Polski jest coraz bliżej unijnej średniej

Szybka i skuteczna transformacja pozwoliła nam jednak bardzo szybko zacząć nadrabiać straty do pozostałych krajów, a wstąpienie do UE dało nam kolejne paliwo do rozwoju. Pomógł otwarty rynek, dotacje czy wymuszona przez Europę poprawa kondycji instytucji publicznych w kraju. To sprawiło, że należeliśmy do najszybciej rozwijających się gospodarek Europy i świata.

Wykres 1. Wzrost PKB per capita wyrażonego w % średniej UE w latach 2004-2021

Źródło: Arkadiusz Balcerowski

PKB Polski zbliża się do unijnej średniej

Nasza gospodarka zaczęła się piąć w górę. Od 2004 do 2020 roku wyprzedziliśmy pod względem PKB per capita 5 unijnych gospodarek. Były to kolejno: Grecja, Słowacja, Chorwacja, i Węgry. W 2021 roku doszła 6 gospodarka — Portugalia. Zmiany na przestrzeni lat prezentuje poniższy wykres.

Wykres 2. PKB per capita jako % średniej unijnej, 2021

Źródło: Arkadiusz Balcerowski

Warto w tym miejscu docenić także Takie kraje jak Litwa czy Estonia. Obu tym gospodarkom udało się prześcignąć także Hiszpanię. Pokazuje to, że Wschód Europy zaczyna przeganiać maruderów Europy Zachodniej, a poziom bogactwa w UE się wyrównuje.

MFW: inflacja w 2023 roku wzrośnie tylko w dwóch państwach Europy – w Polsce i na Białorusi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker