AmerykiGospodarka

Gospodarka Brazylii pogrąża się w stagnacji. W tym roku urośnie ona o 0,5%

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję prasową Reuters, zdaniem ekonomistów gospodarka Brazylii pogrąża się w stagnacji. W tym roku wzrost PKB Brazylii ma wynieść zaledwie 0,5 proc., a w 2023 roku 1,5 proc. Prognozowany wzrost jest tak niski między innymi ze względu na wysokie stopy procentowe, rosyjską inwazję oraz nadchodzące wybory prezydenckie. 

Gospodarka Brazylii pogrąża się w stagnacji. PKB Brazylii wzrośnie o 0,5 proc.

W dniach 11-21 kwietnia agencja prasowa Reuters przeprowadziła ankietę wśród 43 ekonomistów odnośnie sytuacji gospodarczej w Brazylii. Zdaniem zdecydowanej większości zapytanych analityków gospodarka tego państwa aktualnie pogrąża się w stagnacji. Wzrost PKB Brazylii w tym roku wyniesie zaledwie 0,5 proc., a w 2023 roku 1,5 proc. Przynajmniej tak wynika ze sporządzonej przez agencję Reuters mediany szacunków ankietowanych ekonomistów. Co warto zaznaczyć, prognozy te są niższe od tych sformułowanych zarówno przez tamtejszy rząd, jak i przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. 

Zobacz także: W styczniu wycięto rekordową liczbę drzew w lasach tropikalnych Brazylii!

Brazylia zmaga się z relatywnie wysoką inflacją

Ekonomiści wskazali, że wiele czynników wpłynie na to, że gospodarka Brazylii będzie się rozwijać w relatywnie powolnym tempie. Jednym z nich jest rosyjska inwazja. Ta spowodowała, że surowce, takie jak ropa, czy gaz, znacznie podrożały na globalnych rynkach, co przyczyniło się do przyspieszania tempa wzrostu cen na terenie analizowanego państwa. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Brazylii w marcu przekroczyła już poziom 11 proc. Z tego powodu, jak wskazuje Julio Hegedus, główny ekonomista Mirae Asset, realne dochody gospodarstw domowych spadają, co skutkuje ograniczaniem popytu konsumentów. 

Wykres 1. Inflacja w Brazylii r/r

Inflacja w Brazylii
Źródło: Trading Economics

Wysoka inflacja również w sposób pośredni szkodzi brazylijskiej gospodarce. Otóż tamtejszy bank centralny, aby ograniczyć tempo wzrostu cen, zaczął relatywnie szybko podnosić stopy procentowe. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że gdy jeszcze w zeszłorocznym styczniu główna stopa procentowa była na poziomie 2 proc., tak teraz wynosi ona 11,75 proc. Co więcej, analitycy przewidują, że jeszcze w tym kwartale wyniesie ona 13,25 proc. Analizowane podwyżki doprowadziły do tego, że kredyty podrożały, a finansowanie zarówno konsumpcji, jak i inwestycji długiem stało się mniej opłacalne. 

Wykres 2. Główna stopa procentowa w Brazylii

Główna stopa procentowa w Brazylii
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Zbiornikowiec wahadłowy AET otrzymał imię. Statek trafi do Brazylii

Wybory prezydenckie zapewne doprowadzą do wyższej inflacji

Do tego ekonomiści obawiają się, że wysoka inflacja pozostanie z Brazylijczykami na dłużej ze względu na nadchodzące wybory. Otóż aktualny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w październiku będzie musiał walczyć o utrzymanie stanowiska z byłym prezydentem Luizem Inacio Lulą da Silvą. Aktualnie ten drugi cieszy się w kraju większą popularnością niż ten pierwszy. Z tego powodu, analitycy sądzą, iż niedługo Bolsonaro może zacząć zwiększać wydatki państwa, aby przekonać do siebie wyborców, doprowadzając tym samym do wzrostu inflacji. 

Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Świat próbuje uniezależnić się od Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker