Polska

Realne ceny mieszkań w Warszawie są o 23% niższe niż w 2007 roku!

Jak kształtowały się ceny mieszkań w Warszawie na przestrzeni ostatnich lat? Wiele osób twierdzi, że ceny stale rosną i są nieporównywalnie wyższe niż kiedyś. I jeżeli weźmiemy pod uwagę nominalne wartości, to tak faktycznie jest. Ekonomiści skorygowali jednak ceny o realną wartość i okazało się, że ceny w stolicy Polski stale są niższe niż w 2007 roku.

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną. Jeszcze kilka lat temu za metr kw. mieszkania w największych polskich miastach trzeba było zapłacić średnio 6000 zł. Dziś, jak wynika z danych NBP, to już ponad 9000 zł. Ceny w Warszawie przebiły granicę 11000 zł za metr, osiągając rekordowy poziom sprzed kilkunastu lat, kiedy to hossa na globalnym rynku się zakończyła.

Wykres 1. Średnie ofertowe ceny za metr kw. mieszkania w największych polskich miastach, NBP

Warto jednak mieć na uwadze, że wartość pieniądza w tym czasie malała. Za 11 tys. złotych, można było kupić 15 lat temu znacznie więcej niż obecnie. Dlatego ważne jest skorygowanie tych cen o realną wartość pieniądza w czasie.

Ceny mieszkań w Warszawie są niższe niż 15 lat temu

W porównaniu pomóc może nam nowe narzędzie stworzone przez ekonomistów The Economist. Pozwala ono śledzić zmianę realnych cen w kilkunastu miastach na świecie. Z udostępnionych danych wynika, że obecnie ceny mieszkań są w Warszawie o 23% niższe niż w 3 kw. 2007 roku, kiedy osiągnęły one szczyt. Wtedy to globalna koniunktura uległa pogorszeniu, a razem z nią spadły ceny mieszkań w Warszawie.

Wykres 2. Realne ceny mieszkań w Warszawie w latach 2006-2022, Economist

Źródło: https://www.economist.com/graphic-detail/2019/03/11/global-cities-house-price-index

Mocno spadły także ceny w takich miastach jak Mediolan, Moskwa, Ateny, Barcelona czy Madryt. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to w dużym stopniu efekt pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Rosji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. W Polsce sytuacja gospodarcza po 2007 roku jest nieporównywalnie lepsza.

Zobacz też: Dlaczego ceny mieszkań w Polsce rosną? Te wykresy wszystko tłumaczą

W wielu europejskich stolicach ceny znacznie wzrosły. Na przykład w Londynie są o 27% wyższe niż w 3 kw. 2007 roku. Jeszcze większy wzrost zanotowano w Amsterdamie, gdzie ceny wzrosły o 28%. W Sztokholmie wzrost wyniósł 35%. Mieszkańcy Zurychu za mieszkania muszą płacić o 52% więcej. W Oslo wzrost wyniósł aż 58%. Największy wzrost wśród notowanych europejskich stolic nastąpił w Berlinie. Mieszkania podrożały tam aż o 87%!

Credit Agricole: ceny mieszkań nie tylko nie spadną, ale wzrosną o 9,8% w br.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker