EnergetykaEuropa

Władze Katalonii chcą, aby gazociąg Midcat powstał w ciągu najbliższej dekady

Zarzucony kilka lat temu gazociąg Midcat może zostać wkrótce reaktywowany. Projekt jest wspierany przede wszystkim przez katalońskich polityków. 

Gazociąg Midcat – kryzys energetyczny

Szef regionalnego rządu Katalonii, Pere Aragonès, przyznał w wywiadzie dla Reuters, że reprezentowany przez niego region ma mieć duże znaczenie dla europejskiej energetyki i w ciągu najbliższych lat stanie się kluczowym centrum energetycznym. W Barcelonie znajduje się największy terminal w Europie kontynentalnej do wyładunku i przekształcania LNG. Aragonès uważa, że projekt zostanie zrealizowany na przestrzeni najbliższej dekady. Obecnie Hiszpania i Portugalia nie dysponują odpowiednią infrastrukturą, która pozwoliłaby na większą skalę transportować gaz w głąb kontynentu.

Aragonès przyznał, że:

Midcat jest dobry dla Europy. Katalonia ma zagwarantowane dostawy gazu z portem w Barcelonie, ale chcemy, aby Europa również miała całkowicie zagwarantowane dostawy. (…) Katalonia byłaby niezbędnym i godnym zaufania partnerem energetycznym.

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że w europejskich kręgach politycznych powrócił temat zarzuconego projektu Midcat. Gazociąg Midi-Catalonia (Midcat) pierwotnie został odrzucony w 2019 roku przez francuskich i hiszpańskich regulatorów, a prace nad nim wstrzymane na czas nieokreślony. Uważano wówczas projekt za nierentowny. Jednak w obliczu wojny, sankcji nałożonych na Rosję oraz planów uniezależnienia się od Gazpromu, istnieje spora szansa na reaktywację projektu.

Zobacz także: Scholz: nie wiem, w jaki sposób embargo na rosyjski gaz ma zakończyć wojnę na Ukrainie

Midcat symbolem niezależnej energetycznie Europy

Midcat ma umożliwić transfer gazu przez Hiszpanię, która dysponuje największą liczbą terminali gazu skroplonego (LNG). Obecnie istnieją tylko dwa gazociągi dostarczające surowiec do Francji. Projekt Midcat podwoiłby ilość gazu pompowanego przez Pireneje. Jego budowa ma zająć ok. 5-6 lat i stałaby się symbolem niezależnej energetycznie Europy Zachodniej. Rurociąg zostałby podłączony do gazociągu z Algierii, początek znajdowałby się w mieście Hostalric, ok. 100 km od Francji.

Zobacz także: Niemcy uwolnią się od rosyjskiego gazu dzięki dwóm terminalom LNG

Obecnie realizowane jest także studium wykonalności innego gazociągu podmorskiego, łączącego Hiszpanię i Włochy. Wykonalność inwestycji bada korporacja zajmująca się infrastrukturą energetyczna Snam.

Więcej o uwarunkowaniach politycznych projektu pisaliśmy kilka miesięcy temu:

Reaktywacja projektu MidCat – Europa niezależna od dostaw gazu z Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker