Gospodarka

Indonezja wprowadza zakaz eksportu oleju palmowego. Odpowiada ona za połowę globalnego eksportu

Wiele wskazuje na to, że mimo rekordowymi cen oleju, najgorsze jeszcze przed nami. Wszystko za sprawą Indonezji, która wprowadziła zakaz eksportu oleju palmowego.

Według danych zbieranych przez FAO, globalne ceny żywności są obecnie rekordowo wysokie. W marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6%) od lutego. Jest to gigantyczny skok do nowego najwyższego poziomu od czasu jego powstania w 1990 roku. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników. Wysokie są m.in. ceny zbóż, co ma związek z wojną na Ukrainie i kiepską pogodą. Pogoda ograniczyła zbiory w Rosji, Kanadzie i USA. Z kolei wojna na Ukrainie uderzyła w eksport Ukrainy i Rosji. To jedni z czołowych globalnych eksperterów wielu zbóż.

Drogi jak olej

Prawdziwym królem rosnących cen jednak olej roślinny. Jego wysokie ceny są pokłosiem wielu sytuacji. Najważniejszym jest wojna na Ukrainie. Rekordowe zbiory słonecznika w tym kraju miały uratować rynek olejów roślinnych. Dostawy z powodu wojny są zakłócone i nie pozwalają na złagodzenie poziomu cen na świecie. To właśnie te dwa kraje są jego największymi producentami. Wojna pomiędzy nimi znacznie uderza w produkcję tych dwóch państw.

Problemy są też z olejem sojowym. Susze w Ameryce Południowej spowodowały ograniczenie produkcji. Argentyna odpowiadającą za połowę globalnej produkcji oleju sojowego ogłosiła wstrzymanie eksportu. Katastrofalnie małe plony rzepaku w Kanadzie przyczyniły się z kolei do ograniczenia podaży oleju rzepakowego w tym kraju. Kolejną cegiełkę dokłada teraz rząd Indonezji. Odpowiadająca za większość światowego eksportu oleju palmowego Indonezja zakazała eksportu tego dobra. Olej palmowy z Indonezji odpowiadał aż za 1/3 światowego rynku olejów roślinnych.

Zobacz też: Ceny żywności wystrzeliły. Trzoda chlewna podrożała w miesiąc o… 49,2%.

Braki na lokalnym rynku skłoniły władze Indonezji do wprowadzenia zakazu sprzedaży oleju poza kraj. Zakaz ma być utrzymany do momentu, gdy władza uzna, że braki zostały zaspokojone. Luka, która powstała po Indonezji będzie niemożliwa do zapełniania. Zwiększy się import z Malezji, ale ten drugi co do wielkości producent oleju palmowego nie będzie w stanie zastąpić Indonezji.

Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker