Polska

Grupa ORLEN planuje inwestycje w energetykę na Litwie

Grupa ORLEN, zgodnie ze strategią, inwestuje w aktywa na Litwie, wzmacniając pozycję rynkową ORLEN Lietuva. To strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie bałtyckim, obecnie już w 100% przerabiającą ropę spoza kierunku wschodniego. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN podczas spotkania z Ingridą Šimonytė, Premier Republiki Litwy przedstawił główne strategiczne cele, których realizacja wzmocni gospodarki obu państw, a przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne tej części Europy. Rozmowy dotyczyły m.in. dalszego rozwoju rafinerii w Możejkach i planowanych przez koncern inwestycji w energetykę wiatrową, wodór, a także małą energetykę jądrową.

Jednym ze strategicznych kierunków rozwojowych, wyznaczających przyszłość Grupy ORLEN, jest rozbudowa potencjału energetyki wiatrowej. Koncern inwestuje już w Polsce w lądowe farmy wiatrowe i jako pierwszy w kraju rozpocznie budowę elektrowni wiatrowej na morzu. Do inwestycji w offshore przygotowuje się także Litwa. Grupa ORLEN, zamierza przystąpić do najbliższej aukcji na koncesję na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW na litewskiej części Bałtyku.

Grupa ORLEN analizuje również możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach. Ich łączna moc mogłaby wynieść 57 MW. Obecnie koncern przygotowuje się do podjęcia decyzji w tej sprawie.

W plany związane z rozwojem energetyki wiatrowej na Litwie wpisuje się też możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru. Koncern dostrzega także potencjał do rozwoju małej energetyki jądrowej, który zaprezentował stronie litewskiej. Realizacja tych przedsięwzięć byłaby kolejnym krokiem w transformacji energetycznej Grupy ORLEN i osiągnięcia przez nią neutralności emisyjnej do 2050 roku, a jednocześnie wzmocniła bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Grupa ORLEN podejmuje już konkretne działania w tym kierunku. Należąca do spółki ORLEN Lietuva rafineria w Możejkach, jedyna w regionie bałtyckim, już w pełni zrezygnowała z dostaw rosyjskiej ropy. Obecnie pozyskuje surowiec głównie z Morza Północnego, a także z Zatoki Perskiej i Afryki Zachodniej. Dostawy ropy do Możejek odbywają się drogą morską przez Butyngę, gdzie znajduje się terminal ropy naftowej należący do ORLEN Lietuva.

W rafinerii w Możejkach, zgodnie z zapowiedziami, koncern zamierza także zrealizować inwestycję w pogłębiony przerób ropy. Będzie to największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie, którego wartość szacowana jest na 641 mln euro. Jego realizacja zwiększy uzysk produktów wysokomarżowych o 12 proc., z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc, a tym samym rentowność rafinerii. Obecnie koncern jest na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 roku i przyczyni się do wzrostu EBITDA Grupy ORLEN nawet o ok. 68 mln euro rocznie.

ORLEN Lietuva jest jednym z największych pracodawców i płatników podatków na Litwie. Spółka z Grupy ORLEN zatrudnia bezpośrednio 1500 osób, a kolejne 4500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker