Azja i Oceania

Bank Światowy udziela 600 mln USD wsparcia Sri Lance. Czy doraźna pomoc wystarczy?

Obecny kryzys w Sri Lance uniemożliwia państwu sprowadzenie podstawowych produktów, w tym lekarstw i farmaceutyków. Aktualnie państwo wyspiarskie zmaga się z najgorszym kryzysem, począwszy od uzyskania niepodległości w 1948 roku. Kryzys na Cejlonie wywołuje również protesty mieszkańców. 

Kryzys na Cejlonie – Sri Lanka prosi o pomoc

Kryzys wynika przede wszystkim z drastycznego spadku rezerw walutowych (Więcej: Prezydent Sri Lanki wzywa obywateli do wysyłania pieniędzy do kraju). W ciągu dwóch lat spadły o 70%, osiągając pod koniec marca wartość 1,93 miliarda dolarów. Rząd stara się zapewnić państwu najpotrzebniejsze towary importowane, w tym paliwo, leki oraz żywność.

Bank Światowy zgodził się udzielić Sri Lance pomocy w kwocie 600 mln USD. Dzięki tym środkom rząd będzie mógł importować najważniejsze towary, których brakuje w państwie od tygodni.

Zobacz także: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo

Niezbędne finansowanie pomostowe na opłacenie importu

Na początku kwietnia Sri Lanka rozpoczęła rozmowy również w MFW (Więcej: Rząd Sri Lanki się poddał. Kraj rozpoczął rozmowy z MFW). Tematem rozmów jest możliwość udzielenia wsparcia finansowego państwu, które nieco ponad tydzień temu ogłosiło bankructwo. Jednak zanim Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrealizuje plan pomocy, Colombo potrzebuje 3-4 miliardów dolarów na finansowanie pomostowe, aby pokryć podstawowe wydatki. Kolejną instytucją, u której Sri Lanka będzie szukać wsparcia finansowego, jest Azjatycki Bank Rozwoju.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Sri Lance pomogły już Indie, przekazując ok. 1,9 miliarda dolarów. Colombo kontynuuje rozmowy z New Delhi dotyczące dodatkowej pomocy wynoszącej 1,5 miliarda dolarów, która byłaby przeznaczona na zakup paliwa. Oprócz tego trwają negocjacje z Chinami, które mają udzielić Sri Lance pożyczki konsorcjalnej o wartości do 1 mld USD.

Aktualnie w państwie powszechne są protesty, które nasiliły się po ogłoszeniu bankructwa. Przy władzy aktualnie utrzymują się czterej bracia, odpowiedzialni za kluczowe funkcje w państwie. Ceny paliwa oraz żywności wzrosły dwukrotnie, lokalna waluta zmalała o połowę. Rupia lankijska przez lata była jedną z najsłabszych walut świata. Państwo zaciągało kolejne kredyty, a w latach 2010-2020 dług publiczny uległ podwojeniu.

Azja stoi przed perspektywą stagflacji. Region reaguje na trzy wstrząsy gospodarcze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker