Azja i Oceania

Bank Światowy udziela 600 mln USD wsparcia Sri Lance. Czy doraźna pomoc wystarczy?

Obecny kryzys w Sri Lance uniemożliwia państwu sprowadzenie podstawowych produktów, w tym lekarstw i farmaceutyków. Aktualnie państwo wyspiarskie zmaga się z najgorszym kryzysem, począwszy od uzyskania niepodległości w 1948 roku. Kryzys na Cejlonie wywołuje również protesty mieszkańców. 

Kryzys na Cejlonie – Sri Lanka prosi o pomoc

Kryzys wynika przede wszystkim z drastycznego spadku rezerw walutowych (Więcej: Prezydent Sri Lanki wzywa obywateli do wysyłania pieniędzy do kraju). W ciągu dwóch lat spadły o 70%, osiągając pod koniec marca wartość 1,93 miliarda dolarów. Rząd stara się zapewnić państwu najpotrzebniejsze towary importowane, w tym paliwo, leki oraz żywność.

Bank Światowy zgodził się udzielić Sri Lance pomocy w kwocie 600 mln USD. Dzięki tym środkom rząd będzie mógł importować najważniejsze towary, których brakuje w państwie od tygodni.

Zobacz także: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo

Niezbędne finansowanie pomostowe na opłacenie importu

Na początku kwietnia Sri Lanka rozpoczęła rozmowy również w MFW (Więcej: Rząd Sri Lanki się poddał. Kraj rozpoczął rozmowy z MFW). Tematem rozmów jest możliwość udzielenia wsparcia finansowego państwu, które nieco ponad tydzień temu ogłosiło bankructwo. Jednak zanim Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrealizuje plan pomocy, Colombo potrzebuje 3-4 miliardów dolarów na finansowanie pomostowe, aby pokryć podstawowe wydatki. Kolejną instytucją, u której Sri Lanka będzie szukać wsparcia finansowego, jest Azjatycki Bank Rozwoju.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Sri Lance pomogły już Indie, przekazując ok. 1,9 miliarda dolarów. Colombo kontynuuje rozmowy z New Delhi dotyczące dodatkowej pomocy wynoszącej 1,5 miliarda dolarów, która byłaby przeznaczona na zakup paliwa. Oprócz tego trwają negocjacje z Chinami, które mają udzielić Sri Lance pożyczki konsorcjalnej o wartości do 1 mld USD.

Aktualnie w państwie powszechne są protesty, które nasiliły się po ogłoszeniu bankructwa. Przy władzy aktualnie utrzymują się czterej bracia, odpowiedzialni za kluczowe funkcje w państwie. Ceny paliwa oraz żywności wzrosły dwukrotnie, lokalna waluta zmalała o połowę. Rupia lankijska przez lata była jedną z najsłabszych walut świata. Państwo zaciągało kolejne kredyty, a w latach 2010-2020 dług publiczny uległ podwojeniu.

Azja stoi przed perspektywą stagflacji. Region reaguje na trzy wstrząsy gospodarcze

Polecane artykuły

Back to top button