Azja i Oceania

Indie reagują na kryzys na rynku zboża. Eksport pszenicy wzrósł o 275%!

Boom na eksport pszenicy daje indyjskim rolnikom okazję na sprzedaż rekordowych zbiorów. Wcześniej pszenicę sprzedawano najczęściej magazynom państwowym. Obecnie jednak rolnicy wykorzystują trudną sytuację na rynku, a eksport pszenicy w Indiach wzrósł o kilkaset procent, 

Indie dostarczają pszenicę na rynek

Przed wojną indyjscy rolnicy mieli duży problem ze sprzedażą pszenicy, ponieważ jej cena była dużo wyższa od rynkowej. Za tę sytuację odpowiada potężne lobby rolnicze, które dyktuje ceny (aktualnie ustanowiono cenę 262,88 USD za tonę). Po tym, jak ceny wzrosły o 50%, rolnicy w końcu mogą zarabiać na eksporcie. Sprzedaży zagranicznym partnerom sprzyja nałożenie się na siebie kilku czynników gospodarczych, m.in. słabszej rupii (w stosunku do dolara), rekordowych zbiorów oraz wysokich cen na rynkach zagranicznych. Tym samym dla Indii to doskonała okazja do eksportu nadwyżek.

W przypadku sprzedania zboża prywatnym handlowcom rolnicy mogą liczyć na wyższą cenę. To dobra sytuacja dla dwóch stron. Rolnicy zarabiają więcej, a presja na agencje rządowe skupujące zboże jest dużo mniejsza. Instytucje państwowe jako nabywcy ostatniej szansy zaciągają ogromne długi.

Zobacz także: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Indyjscy rolnicy podpisują kontrakty na sprzedaż pszenicy po cenie 330 do 335 dolarów za tonę:

To prawie 50 dolarów za tonę taniej niż konkurencyjni dostawcy, ponieważ wzrost cen światowych i duże nadwyżki zapasów w kraju ułatwiły indyjskim dostawcom oferowanie rabatów, ale wciąż znacznie powyżej cen lokalnych.

Eksport pszenicy wzrósł o 275%!

Podpisywane umowy w ostatnich tygodniach sprawiły, że eksport pszenicy wzrósł o 275% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W roku podatkowym 2022-23 sprzedaż zagranicznym partnerom może wynieść nawet 12 milionów ton. Według rządu tegoroczna produkcja pszenicy wyniesie rekordowe 111,32 mln ton. Globalny wzrost cen pszenicy jest bardzo podatny na wahania, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Należy również zaznaczyć, że duży wpływ na wolumen zbiorów zboża ma wzrost jakości upraw. W ciągu ostatniej dekady wprowadzono kilka certyfikowanych odmian, które aktualnie stanowią 70% zbiorów. Znaczącą rolę odegrała również automatyzacja rolnictwa.  Po raz pierwszy Egipt zakupił pszenicę od Indii, które aktualnie są jego czołowym dostawcą (Więcej: Egipt wprowadza stałą cenę na chleb! Powód? Gwałtownie rosnące ceny pszenicy).

Indie chcą osiągnąć cel eksportowy 1 bln dolarów do 2030 roku. Pomóc ma umowa z GCC

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker