Polska

Kurs złotego nie zachwyca. Nasza waluta w tym roku wśród najsłabszych na świecie

Polska waluta nie ma teraz dobrego czasu. Kurs złotego w tym roku nie napawa optymizmem. Nasza waluta osłabiła się w tym roku zarówno względem dolara jak i euro. Skala osłabienia czyni ją jedną z najsłabszych walut państw rynków wschodzących.

Złoty należy do pięciu najsłabszych walut rynków wschodzących na świecie. Od początku roku stracił od względem dolara aż 9,7%. Był także jedną z pięciu walut które straciły względem euro, które umocniło się o 2,3%.

Złoty, forint, funt egipski, peso argentyńskie i lira turecka to najsłabsze waluty w tym roku

Tak mocno osłabł w tym roku forint węgierski. Mocniej od tych dwóch osłabły jedynie trzy inne waluty rynków wschodzących. Turecka lira straciła względem dolara 10,2% a względem euro 2,9%. Argentyńskie peso straciło kolejno 10,8% i 3,6%. Najsłabszą okazała się waluta Egiptu. Funt egipski stracił aż 15% i 8,1%.

Wojna na a Ukrainie wpływa na kursy walut

Zarówno w przypadku funta egipskiego jak i forinta i złotego, głównym winowajcą była wojna na Ukrainie. Egipt mimo braku geograficznej bliskości do regionu wojny jest odbiorcą pszenicy z Ukrainy i Rosji. Aż 60% pszenicy w tym kraju jest importowane, z czego 80% pochodzi właśnie z tych dwóch państw. To z kolei rodzi poważne obawy o przyszłość tego ponad 100 mln państwa. Z szacunków Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową wynika, że wyższe ceny pszenicy podwoją roczne koszty importu dla Egiptu z ok. 3 mld do 5,7 mld dolarów. Z powodu kryzysu, jaki się pojawił, Egipt wprowadził stałą cenę na chleb.

Zobacz też: BNP Paribas: Stopy procentowe na poziomie 8% bardzo realne

Premier Egiptu Moustafa Madbouly poinformował w oświadczeniu, że cena komercyjnie sprzedawanego chleba zostanie ustalona na poziomie 11,50 funtów egipskich (0,66 USD) za kg. Cena płaskiego, okrągłego chleba wyniesie 0,50, 0,75, 1,00 funta egipskiego za bochenki o wadze kolejno 45, 65, 90 gramów. Z oświadczenia premiera wynika, że nowe ceny obowiązywać będą przez trzy miesiące, a ich naruszenie będzie skutkować grzywną w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich. Już teraz inflacja w Egipcie w lutym wyniosła 10%, natomiast ceny żywności wzrosły o 20%.

Wśród najsilniejszy walut w tym roku… rubel rosyjski

Jedynie trzy waluty umocniły się w tym roku względem dolara. Najmocniejszy okazał się brazylijski real. Dolar osłabł w stosunku do niego o 10,8%, a euro o 19,9%. Drugą najsilniejszą walutą jest… rubel rosyjski. Sytuacja z powodu wojny może dziwić, ale szybkie osłabienie jest już przeszłością, a sam rubel jest droższy niż na początku roku. Względem dolara umocnił się o 3,8%, a względem euro o 12,3%. Trzecią najmocniejszą walutą jest peso kolumbijskie. Waluta wzmocniła się o kolejno o 2% i 10,3%.

Kurs na dzień 28.04, dane: Reuters

Kurs złotego a inflacja

Relatywnie słabsza polska waluta oznacza problemy dla polskiej gospodarki. Im niższy kurs złotego tym wyższa cena towarów które sprowadzamy zza granicy. To zaś podbija inflację w naszym kraju, która już teraz jest rekordowo wysoka. Słaby złoty jest kolejną cegiełką do pogorszenia sytuacji konsumentów w Polsce.

NBP znów silnie podwyższy stopy procentowe? Inflacja jest najwyższa od 1998 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker