GospodarkaPolska

NBP znów silnie podwyższy stopy procentowe? Inflacja jest najwyższa od 1998 roku

W obecnym tygodniu wszystkie oczy zwrócone są na decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która już w czwartek podejmie kluczową decyzję o poziomie wzrostu stóp procentowych. Scenariusz bazowy zakłada, że stopy procentowe w maju wzrosną o 100 punktów bazowych. 

Inflacja w Polsce najwyższa od 1998 roku

Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja CPI w kwietniu wzrosła o 12,3% r/r, wobec 11% w marcu. Segmentem najbardziej wpływającym na wzrost CPI w kwietniu jest wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (4,2% m/m i 12,7% r/r). Tym samym ceny żywności po raz pierwszy od 2000 roku rosły w tempie dwucyfrowym. Nośniki energii (ropa, gaz węgiel) podrożały o 2,4% m/m, zaś ceny paliw spadły o 0,8% m/m.

Dla NBP bardziej istotne są odczyty inflacji bazowej, która informuje o skali boomu konsumpcyjnego. Ekonomiści ING Banku Śląskiego szacują, że inflacja bazowa w kwietniu wzrosła o ok. 1,2% m/m. Natomiast w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 7,7%, po wzroście w marcu na poziomie 6,9%. W związku z powyższym inflacja bazowa również jest na poziomie najwyższym od 2000 roku. Istotny wpływ na kształtowanie się inflacji bazowej ma obecnie impuls fiskalny oraz łatwość w przerzucaniu kosztów producentów na konsumentów.

Analizując inflację z perspektywy decyzji Narodowego Banku Polskiego, należy kilka słów poświęcić oczekiwaniom inflacyjnym. Oczekuje się, że inflacja CPI w bieżącym roku szczyt osiągnie w czerwcu-lipcu na poziomie 13-14%. Z analizy ekonomistów PKO BP wynika, że szczyt średnioterminowy wypadnie na luty 2023 roku przy założeniu, że rząd zakończy program tarczy antyinflacyjnej. Wówczas wzrost cen będzie już na poziomie 14-15%.

Warto zaznaczyć, że w obecnej sytuacji szoki zewnętrzne, inaczej nazywane podażowymi, również oddziałują na decyzje NBP, gdyż po pierwsze wpływają na oczekiwania inflacyjne, które bank centralny chce zakotwiczyć, a po drugie wzrost cen surowców rolnych i energetycznych rozlewa się na inne kategorie, co wpływa na tak wysoką inflację bazową. W walce z inflacją nie pomagają spirala cenowo-płacowa (płace i inflacja rosną w tempie dwucyfrowym) oraz presja kosztowa ciążąca na firmach wynikająca ze wzrostu cen surowców i materiałów oraz wynagrodzeń.

O ile wzrosną stopy procentowe w maju?

W obecnym tygodniu wszystkie oczy zwrócone są na decyzję RPP. Już w czwartek dowiemy się o skali podwyżce stóp procentowych w maju. O ile wcześniejsze podwyżki owiane były małą dozą tajemnicy i nieprzewidywalności, tak w przypadku majowych podwyżek, większość ekonomistów oraz obserwatorów życia gospodarczego jest zgodnych, iż stopa referencyjna wzrośnie o 100 punktów bazowych.

Wstępny szacunek inflacji w kwietniu, który GUS opublikował w piątek, sprawia jednak, że słabsza reakcja RPP niż w kwietniu byłaby niezrozumiała. Kwietniowa decyzja RPP pokazała, że przy tak wysokim poziomie inflacji jej struktura schodzi na dalszy plan — wskazuje Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO BP dla RP.pl

Zobacz także: BNP Paribas: Stopy procentowe na poziomie 8% bardzo realne

Wobec tego stopa referencyjna wzrośnie z 4,5% do 5,5%. Będzie to jej najwyższy poziom od 2008 roku. W ramach ciekawostki warto dodać, że jeszcze niedawno ekonomiści wskazywali taki poziom stopy referencyjnej jako docelowy. Odczyty inflacyjne od początku obecnego roku spowodowały, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej jest szybszy i bardziej stromy. Jaki będzie docelowy poziom stóp proc. w Polsce? Główny ekonomista ING Banku Śląskiego wskazuje, że rozważania nad dwucyfrowym poziomem stóp procentowych nie są już tematem, tylko teoretycznym.

Docelowy poziom przesuwa się do 7,5–10 proc. Dwucyfrowe stopy procentowe w Polsce przestają być tematem teoretycznym — mówi Rafał Benecki

Stopy procentowe w Polsce na poziomie 10%? To gotowy kryzys finansowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker