Finanse

Warren Buffet twierdzi, że kryptowaluty są bezwartościowe, a obecnie ich ceny lecą w dół

Na tegorocznym spotkaniu akcjonariuszy holdingu Berkshire Hathaway, Warren Buffet został zapytany o jego opinię o kryptowalutach. Miliarder stwierdził, że aktywa te są bezwartościowe i nie kupiłby wszystkich bitcoinów świata, nawet gdyby kosztowały 25 dolarów. Co warto zaznaczyć nastroje inwestorów i bez słów Buffeta, nie są najlepsze, gdyż ceny większości kryptowalut od miesiąca niemal nieprzerwanie spadają. 

Warren Buffet twierdzi, że kryptowaluty są bezwartościowe

Pierwszy raz od wybuchu pandemii Warren Buffet pojawił się na corocznym zgromadzeniu akcjonariuszy należącego do niego holdingu Berkshire Hathaway. Na nim został zapytany o jego opinię o kryptowalutach, a przede wszystkim o to, czy warto inwestować środki w te aktywa. Miliarder stwierdził, że kryptowaluty są realnie bezwartościowe, ponieważ są one zupełnie bezprodukcyjne. Co więcej, podkreślił on, że nie kupiłby wszystkich bitcoinów świata, nawet gdyby kosztowały 25 dolarów. Cała jego wypowiedź brzmiała następująco:   

Gdybyś powiedział, że sprzedasz 1 proc. udziałów we wszystkich gruntach rolnych w Stanach Zjednoczonych naszej grupie za 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek dziś po południu. Jeśli zaoferujesz mi 1 proc. wszystkich domów mieszkalnych w kraju i będziesz chciał kolejne 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek, to bardzo proste. Gdybyś powiedział mi, że posiadasz wszystkie bitcoiny na świecie i zaoferowałbyś mi je za 25 dolarów, nie przyjąłbym ich, bo co bym z nimi zrobił? W ten czy inny sposób musiałbym je odsprzedać. To do niczego nie prowadzi. Mieszkania będą produkować czynsz, a gospodarstwa rolne będą produkować żywność.

Zobacz także: Panama ustanowiła kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym. Zaszkodzi to reputacji kraju

Ceny kryptowalut lecą w dół

Co warto zaznaczyć, aktualnie nastroje inwestorów nie należą do najlepszych, gdyż ceny analizowanych aktywów spadają już od miesiąca. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jeszcze na początku kwietnia jednego bitcoina można było kupić za trochę ponad 46 tys. dolarów. Z kolei teraz kosztuje on ok. 39 tys. dolarów. Oznacza to, że jego cena w ciągu zaledwie jednego miesiąca spadła o ponad 15 proc. 

Źródło: CoinDesk

Zobacz także: Giełda Binance blokuje konta dzieci Peskowa, Ławrowa i Małofiejewa

Ponadto, ceny altcoinów spadły jeszcze mocniej. Choćby, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, cena trzynastej pod względem kapitalizacji kryptowaluty Avalanche wyniosła miesiąc temu ponad 100 dolarów. Teraz można ją kupić za mniej niż 60 dolarów. Oznacza to, że jeśli ktoś na początku kwietnia zainwestował swoje środki w tą kryptowalutę, a dzisiaj by ją sprzedał, to straciłby ponad 40 proc. zainwestowanego kapitału.  

Wykres: cena kryptowaluty Avalanche

Źródło: CoinMarketCap

Charlie Munger chciałby, aby nigdy nie wynaleziono kryptowalut

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker