AmerykiGospodarka

Inflacja w Peru w kwietniu wyniosła 7,96%. Tak wysoka nie była od 24 lat

Inflacja w Peru w kwietniu wyniosła 7,96 proc., gdy jeszcze w marcu była ona o 1,13 pkt proc. niższa. Ostatni raz tak szybki wzrost cen w tym kraju miał miejsce 24 lata temu. Co warto zaznaczyć tamtejszy bank centralny stara się zmniejszyć inflację, podnosząc stopy procentowe. Jednakże na razie działania te nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. 

Inflacja w Peru w kwietniu wyniosła 7,96 proc. Tak wysoka nie była od 24 lat

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Peru w kwietniu wyniosła 7,96 proc. Ostatni raz tak szybko ceny rosły w tym kraju w maju 1998 roku, czyli 24 lata temu! Przyczyną tego wzrostu jest głównie rosyjska inwazja. Ta przyczyniła się do tego, że ceny wielu surowców w tym ropy i gazu znacznie wzrosły na światowych rynkach. 


Źródło: tradingeconomics.com

Co warto zaznaczyć, mimo tego, że inflacja w Peru jest niższa niż w innych krajach Ameryki Południowej, to właśnie w tym państwie wybuchły protesty ze względu na szybki wzrost cen. Choćby w marcu w Brazylii ceny były rok do roku wyższe aż o 11,3 proc., gdzie w tym samym czasie w Peru były one wyższe o 6,83 proc. Jednakże to na terenie tego drugiego państwa wybuchły zamieszki społeczne, a najważniejsze drogi w kraju zostały zablokowane przez protestujących. Co więcej, eksperci przewidują, że w najbliższym czasie sytuacja w Peru będzie równie napięta, gdyż inflacja dalej będzie rosnąć. 

Zobacz także: Wzrost cen w Peru doprowadził do protestów. Inflacja wyniosła 6,83%

Do jej wzrost dojdzie, pomimo tego, że tamtejszy bank centralny już od wielu miesięcy podnosi stopy procentowe. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jeszcze w zeszłorocznym lipcu główna stopa procentowa była utrzymywana na historycznie niskim poziomie 0,25 proc. Z kolei dzisiaj wynosi ona już 4,5 proc. i jest najwyższa od 13 lat! 


Źródło: tradingeconomics.com

Inflacja nie jest zagrożeniem dla peruwiańskiej gospodarki

Co interesujące mimo tego, że inflacja w Peru jest obecnie na historycznie wysokim poziomie raczej nie przeszkodzi ona tamtejszej gospodarce się rozwijać. Przynajmniej tak jest według analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy miesiąc temu w raporcie zaznaczyli, że wzrost cen nie jest jednym z zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego Peru. Zdaniem ekonomistów z tej organizacji PKB Peru w tym roku zwiększy się o 3 proc. 

Dochody podatkowe w Peru osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker