USA

WAŻNE! Fed zdecydował się na podniesienie stóp procentowych!

Na konferencji Fed ogłoszono podwyżkę stóp procentowych. Urzędnicy Fed początkowo traktowali wzrost inflacji jako „przejściowy”, jednak zadecydowano o podjęciu znaczących działań, czego wynikiem są podniesione stopy procentowe. 

Fed podjął decyzję – stopy idą w górę

Na konferencji ogłoszono oficjalną decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb, a więc najwyżej od 2000 roku, kiedy walczono m.in. ze skutkami bańki internetowej. W konsekwencji obecnie stopy zawierają się w przedziale 0,75-1,00%. Jak podaje CNBC, decyzja Fed jest jednym z najbardziej agresywnych kroków w walce z pokoleniowymi maksimami inflacji.

Rozpoczynając konferencję, prezes Fed Jerome Powell, powiedział:

Inflacja jest o wiele za wysoka i rozumiemy trudności, jakie powoduje, szybko dążymy do jej obniżenia.

Bank centralny zapowiedział również zmniejszanie zasobów aktywów w bilansie wynoszącym 9 bln USD. Fed skupował obligacje, w celu utrzymania niskich stóp procentowych. Jednakże wzrost inflacji wymusił bardziej radykalne działania. Redukcja ma jednak postępować kolejnymi etapami. Od 1 czerwca wycofane zostanie 30 mld USD z obligacji skarbowych i 17,5 mld USD papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Po trzech miesiącach limit dla Skarbu Państwa wzrośnie do 60 mld USD i 35 mld USD na kredyty hipoteczne.

Zobacz także: Fed: globalne embargo na surowce z Rosji wywoła kryzys finansowy jeszcze w tym roku

Amerykańska gospodarka w obliczu rosnącej inflacji

Rynek oczekuje, że Fed będzie kontynuował podwyżkę stóp procentowych. Według oczekiwań CME Group pod koniec roku stopa rynkowa wzrośnie do 3%-3,25%. Podczas konferencji Fed podniesiono również problem sytuacji epidemicznej w Chinach, które zmagają się ze wzrostem zachorowań:

Ponadto blokady związane z COVID w Chinach prawdopodobnie zaostrzą zakłócenia w łańcuchu dostaw. Komitet zwraca szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne.

Wcześniej opublikowano również dane dotyczące amerykańskiego eksportu i importu, które okazały się słabsze od oczekiwań. Decyzja Fed wpływa na rynek w ujęciu globalnym. O ile wcześniej świat koncentrował się przede wszystkim na wpływie ataku Rosji na Ukrainę, obecnie to postawa Fed stanowi istotny wskaźnik gospodarczy. Na konferencji stwierdzono, że chociaż niektóre odczyty makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki były rozczarowujące, wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe pozostały stabilne.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku po rozpoczęciu pandemii obniżono również stopę funduszy referencyjnych do przedziału 0%-0,25%. Co więcej, zaczęto skupować obligacje z rynku. Wówczas rozpoczęły się liczne problemy z łańcuchami dostaw, a popyt pozostał silny (Więcej: World Trade Monitor: Zatkane łańcuchy dostaw nie powstrzymają handlu).

Zobacz także: Joe Biden zakazuje rosyjskim statkom wstępu do portów USA

W tym tygodniu należy oczekiwać decyzji monetarnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Brazylii czy Polski (według ekspertów RPP zdecyduje się na 8. z rzędu podniesienie stóp).

Afera w Fed. Dyrektor posiadał aktywa, które bank masowo skupował

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker