Gospodarka

Ceny żywności na świecie w końcu spadły, ale nadal są rekordowo wysokie

Wreszcie ceny żywności na świecie przestały rosnąć. Niestety spadek jest niewielki, a przez słabnącego złotego prawie nie będzie ich widać w Polsce.

FAO czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa od wielu lat monitoruje ceny żywności na świecie. Ich poziom pokazuje Indeks Cen Żywności FAO. Ostatnimi czasy bije on kolejne rekordy.

W marcu 2022 roku wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6%) od lutego. Jest to gigantyczny skok do nowego najwyższego poziomu od czasu jego powstania w 1990 roku. Ostatni wzrost zauważalny był w kategorii olejów roślinnych, zbóż i mięsa. Ceny cukru i produktów mlecznych również znacznie wzrosły, jednak nie w takiej skali jak oleju roślinnego. Na szczęście kwietniowy odczyt pokazał niewielki spadek.

Ceny żywności na świecie w kwietniu minimalnie spadły

Po bezprecedensowym marcowym wzroście o 13,2% w skali miesiąca, w kwietniu Indeks światowych cen żywności FAO nieznacznie spadł do 158,5 pkt. Z 159,7 pkt. miesiąc wcześniej.

Spadek wynikał z nieco niższych cen olejów i zbóż. Przyczynami spadku tego wskaźnika w kwietniu był znaczny spadek subindeksu olejów roślinnych.

To właśnie oleje są głównym winowajcą tak wysokich cen żywności na świecie. Ich cena w ciągu ostatniego roku wystrzeliła w górę. To konsekwencja wielu różnych zjawisk. Kiepska pogoda w Kanadzie i Rosji uderzyła w plony rzepaku, a co za tym idzie produkcję oleju z niego. Z kolei w Ameryce Południowej susze nawiedziły plantacje soi. Zmniejszyło to podaż oleju sojowego. Wojna na Ukrainie ograniczyła eksport oleju słonecznikowego od dwóch czołowych producentów – Rosji i Ukrainy.

Nieznacznie spadł także subindeks zbóż. Z kolei subindeksy cen cukru, mięsa i przetworów mlecznych utrzymały umiarkowane wzrosty

Słaby złoty nie pomaga

Niestety przez słabość naszej waluty ceny żywności w Polsce rosną bardziej niż wskazywałby na to dolarowe ceny żywności na świecie. Przedstawiają to poniższe wykresy analityków banku PKO BP.

Wykres 1. Inflacja żywności a indeks cen żywności FAO, PKO

Światowe ceny rolne nadal wywierają silną presję na krajową inflację żywnościową CPI – komentują analitycy banku PKO. To właśnie dlatego twierdzą oni, że inflacja w Polsce może przebić 15% r/r.

Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker