Europa

Europa staje się centrum przeładunkowym dla coraz większej ilości narkotyków

Europa staje się obecnie nie tylko punktem docelowym dla dostaw narkotyków, ale również centrum przeładunkowym narkotyków importowanych m.in. z Ameryki Południowej. Narkotyki w Europie stają się coraz poważniejszym problemem. 

Belgia europejskim ośrodkiem narkotykowym

Agencja antynarkotykowa EMCDDA i Europol podają, że po konopiach indyjskich najczęściej stosowanym narkotykiem na Starym Kontynencie jest kokaina, której sprzedaż w 2020 roku była szacowana na ok. 10,5 mld EUR. Co więcej, rynek europejski prężnie się rozwija za sprawą zwiększonej produkcji w Ameryce Południowej, a także możliwościom przetwarzania substancji na europejskim rynku.

Europejskim ośrodkiem przemysłu narkotykowego jest Belgia. W 2020 roku to właśnie tak skonfiskowano najwięcej kokainy (ok. 70 ton). Dla porównania, w Holandii, drugim pod względem wielkości rynku, w analogicznym okresie zatrzymano 49 ton. Belgia, obok Hiszpanii i Holandii, jest głównym ośrodkiem przetwarzania pasty z koki.

Zobacz także: Amerykanie częściej umierają z powodu przedawkowania opioidów niż w wypadkach samochodowych

Narkotyki w Europie – punkt przeładunkowy

Kokaina, która przybywa do Europy, jest obecnie reeksportowana na Bliski Wschód i do Azji. Rośnie również europejski rynek metamfetaminy. Za największą produkcję odpowiadają Czechy. Syntetyczny narkotyk spożywany jest głównie w Europie Wschodniej, jednak według najnowszych danych EMCDDA i Europolu rośnie popyt w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Belgii.

Zobacz także: Przemytnicy znaleźli sposób, aby omijać sankcję wobec Korei Północnej

Pomimo że w trakcie pandemii zwiększyła się skala stosowania opioidów, instytucje unijne wprowadziły szereg regulacji, które mają przeciwdziałać kryzysowi związanego z opiatami, jaki ma miejsce w Stanach Zjednoczonych (Więcej: OxyContin zniszczył życie milionów). Przede wszystkim leki przepisywane są w Europie w sposób bardziej kontrolowany. W Europie to heroina jest najczęstszym zabójcą, podczas gdy w USA najgroźniejszym opioidem jest fentanyl.

Pod koniec 2020 roku Rada Europy zatwierdziła strategię UE w zakresie narkotyków (2021-2025), która ma ograniczać handel i dystrybucję nielegalnych substancji. Jednak wyniki tych działań będą dostępnie dopiero w perspektywie kilku lat. Unijna polityka antynarkotykowa skupia się przede wszystkim na ograniczaniu działania zorganizowanych grup przestępczych oraz podnoszenia świadomości w społeczeństwach.

Przedawkowania narkotyków kosztują USA bilion dolarów rocznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker