Energetyka

Rosyjski gaz i ropa zasilają budżet Kremla. Kwiecień był rekordowy

Mimo sankcji gospodarczych i międzynarodowego potępienia budżet Rosji ma się nadal bardzo dobrze, ponieważ dochody ze sprzedaży rosyjskiego gazu i ropy są rekordowe.

Jak zauważył ekonomista Janis Kluge, ostatnie miesiące są dla rosyjskiego budżetu bardzo dobre. Rosyjski gaz i ropa ratują budżet. W kwietniu przychody ze sprzedaży gazu i ropy wynosiły aż 1,8 biliona rubli. To ok. 70 mld zł, czyli więcej niż wydajemy na armię.

To rekordowy miesięczny przychód. W marcu było to 1,2 biliona rubli. Tak wysoka sprzedaż sprawiła, że w zaledwie 4 miesiące rosyjski budżet zasiliła już połowa planowanych przychodów z tego tytułu. Tegoroczny budżet federalny planowo powinień otrzymać 9,5 biliona rubli wpływu. Wpływy w pierwszych czterech miesiącach tego roku przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. Przychody budżetowe Rosji związane ze sprzedażą gazu i ropy

Źródło: Janis Kluge

Majowe przychody będą o połowę mniejsze

Ekonomista zwraca jednak uwagę, że najbliższe miesiące mogą być dla Rosji znaczenie gorsze. Przychody z tytułu sprzedaży gazu i ropy pojawiają się zawsze z opóźnieniem. Oznacza to, że mocny kwiecień dla budżetu to dobry marzec dla sprzedaży ropy i gazu. Ten częściowo napędzany był historycznie słabym rublem. Również cła ekspertowe były znacznie wyższe. Cło ekspertowe za jedną tonę ropy stanowiło 46,7 USD w styczniu, 47,7 USD w lutym, 58,3 USD w marcu oraz 61,2 USD w kwietniu. W maju wynosi 49,6 USD.

Reasumując – w maju przychody z ropy i gazu będą znacznie niższe. Dla przykładu Reuters szacuje że podatek od produkcji ropy mogą spaść z 1,3 biliona w kwietniu do 0,73 biliona w maju. Należy jednak zauważyć, że nadal jest to komfortowa sytuacja dla Rosji.

Rosyjski gaz i ropa sfinansują większe rezerwy

Rosja poinformowała ostatnio, że zamierza zwiększyć swoje rezerwy dolarowe. Pieniądze mają pochodzić dodatkowych przychodów pochodzących ze sprzedaży rosyjskiego gazu i ropy naftowej w pierwszym kwartale 2022 roku.

Jak ogłosił Kreml, fundusz rezerwowy zostanie przeznaczony na finansowanie nieprzewidzianych wydatków”. Przyznano, że z pieniędzy zostaną sfinansowane cele, które nie zostały wcześniej wskazane w budżecie państwa. Eksperci podają, że Moskwa uzupełnia rezerwy, aby przeciwdziałać sankcjom.

Zobacz też: Brak gazu z Rosji nie zaszkodzi polskiej gospodarce! To zasługa polskiego rządu

A komu Rosja sprzedaje swoje surowce? To Europa zasila budżet Federacji Rosyjskiej. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Rosja odpowiada za 45% importu gazu do UE.

Wybuch wojny spowodował gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych. Przełożyło się to na wyższe zyski Moskwy. Według szacunków, od momentu rozpoczęcia agresji na Ukrainę, Unia Europejska zapłaciła 38 mld USD za rosyjską energię.

Rosja uzupełni swoje rezerwy o 3,2 mld USD, które pochodzą ze sprzedaży ropy i gazu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker